Dostępność architektoniczna
1. Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
a) Zamek Malbork usytuowany jest na prawym brzegu rzeki Nogat, w północno-zachodniej części miasta, w dzielnicy Stare Miasto, około 15 min. pieszo od dworca PKP.
Do budynku kas biletowych i obsługi zwiedzających prowadzą dwie drogi:
- od strony dzielnicy Kałdowo – drewniana kładka przez rzekę i ul. Starościńską, dostępna tylko dla ruchu pieszego. Nawierzchnia brukowa jest bardzo niewygodna dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, dlatego wskazana jest tu pomoc osoby towarzyszącej.
- od strony miasta – ul. Piastowska i ul. Sierakowskich – droga dojazdowa, którą dopuszczony jest ruch samochodowy; wzdłuż drogi biegnie chodnik bez barier architektonicznych, podejście jest płaskie.
Budynek kas biletowych posiada wejścia umożliwiające poruszanie się osobom z dysfunkcją ruchu, w tym osobom na wózkach. Drzwi główne wejściowe do budynku otwierane są automatycznie fotokomórką i zostały oklejone informacjami o muzeum. Oklejenia stanowią kontrastowy pas o szerokości 10 cm, umieszczony na wysokości od 85 do 105cm oraz od 150 cm do 200 cm.
Obiekt wyposażony jest w wózek inwalidzki.
W razie potrzeby proszę kierować się do najbliższego pracownika Straży Zamkowej.
Dotarcie z budynku kas biletowych do bramy głównej zamku oraz na dziedziniec Zamku Średniego sprawia wiele problemów osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi lub neurologicznymi, z powodu bardzo nierównej nawierzchni (kocie łby i nierówne chodniki), brak jest również dogodnej ścieżki dla wózków, w tym wózków dziecięcych. Brama wejściowa bywa, w razie potrzeby, otwierana w całości przez pracowników ochrony, co umożliwia osobom na wózku łatwy wjazd i przemieszczenie się na dziedziniec Zamku Średniego. Przy bramie głównej znajduje się drugi wózek inwalidzki dostępny dla zwiedzających potrzebujących takiej pomocy oraz defibrylator AEC+. W sytuacji zagrożenia prosimy kontakt z najbliższym pracownikiem Straży Zamkowej.
b) Zamek Kwidzyn położony jest na krawędzi doliny Wisły, w północno-zachodniej części miasta, z wjazdem od strony północnej, przy ul. Katedralnej 1.Od dworca PKP można do zamku dojść pieszo w ciągu 15 minut. Dojazd samochodem do zamku od ul. Braterstwa Narodów i ul. Katedralnej. Parking dla samochodów znajduje się przed bramą zamku.
Dostęp do dziedzińca dla osób niepełnosprawnych jest łatwy, nie ma barier architektonicznych. Nawierzchnia wyłożona jest kamiennymi płytami i brukiem.
c) Zamek Sztum położony jest między jeziorami Barlewickim i Sztumskim w południowo-wschodniej części miasta. Do Sztumu prowadzą dwa wjazdy - od wschodu i zachodu. Od dworca kolejowego można do zamku dojść pieszo i taki spacer trwa ok. 20 min.
Bezpośredni dojazd samochodem do zamku od ul. Galla Anonima. Parking dla samochodów znajduje się w pobliżu bramy zamkowej. Dostęp do dziedzińca dla osób niepełnosprawnych jest łatwy, bez barier architektonicznych, ale nawierzchnia wyłożona jest brukiem.
2. Opis dostępności korytarzy i schodów.
Muzeum Zamkowe w Malborku i jego oddziały: Zamek Sztum i Zamek Kwidzyn ulokowane są w średniowiecznych budowlach, więc korytarze, krużganki i schody w większość są kręte i wąskie, nie przystosowane do poruszania się osób z niepełnosprawnością ruchową.
3. Opis dostosowań (na przykład pochylni, wind, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych).
a) windy
- Zamek Malbork:
* Wewnątrz budynku kas biletowych zniesione są bariery architektoniczne. Funkcjonuje tam winda (dźwig osobowy GMV, 630kg udźwigu, typ 137/H/14), umożliwiająca dotarcie do toalet i przechowalni bagażu.
* Pałac Wielkich Mistrzów(Zamek Średni) wyposażono w platformę przyschodową - VIMEC (z udźwigiem 430 kg typ 983/273-1 rok produkcji 2004); która w razie potrzeby obsługiwana jest przez asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo lub przez obsługę wystaw.
* Stała wystawa bursztynu (Zamek Średni) wyposażona została w płozy najazdowe przy wejściu, obsługiwane przez asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo lub obsługę wystawy.
* W budynku Karwanu na przedzamczu zainstalowano dwa urządzenia umożliwiające dotarcie na każdą kondygnację osobom z niepełnosprawnością ruchową. Są to:
1) platforma pionowa KALI B (o udźwigu 385 kg, typ B-15-965, rok produkcji 2015) umożliwiająca przemieszczenie się na przyziemieKarwanu;
2) winda (dźwig osobowy hydrauliczny WINDPOL o udźwigu 630 kg, model 273/2004, rok produkcji 2004) do przemieszczania się na wyższe piętra.
- Zamek Kwidzyn i Zamek Sztum nie posiadają żadnych urządzeń umożliwiających dotarcie na wyższe kondygnacje osobom z niepełnosprawnością ruchową.
b) toalety
Zamek Malbork
- w budynku kas biletowych w toaletach znajduje się osobna kabina dla osób z niepełnosprawnościami oraz kabina prysznicowa, wszystkie z niezależnym wejściem od zespołów toalet damskich i męskich; toaleta posiada system alarmowy wezwania pomocy.
- toalety na dziedzińcu Zamku Średniego wyposażono w platformę przychodową REMDŹWIG (z udźwigiem 300 kg, typ T100 rok produkcji 2006), obsługiwaną przez asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo lub przez obsługę muzeum.Wtoaletach znajduje się osobna kabina dla osób z niepełnosprawnościami, z niezależnym wejściem od zespołów toalet damskich i męskich; toaleta posiada system alarmowy wezwania pomocy.
- w budynku Karwanu (przedzamcze) na drugim piętrze znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Można do niej dotrzeć, korzystając z dwóch wind.
- na Przedzamczu znajduje się toaleta czynna sezonowo (maj-wrzesień), wyposażona w kabinę dla osób z niepełno sprawnościami. W toaletach funkcjonuje platforma dźwigowa.
Zamek Kwidzyn
- toaleta na dziedzińcu oraz na drugim piętrze dostępna po pokonaniu kilkunastu stopni schodów
Zamek w Sztumie
- toaleta dostępna w skrzydle zamku na poziomie przyziemia
c) audio przewodniki
Muzeum Zamkowe w Malborku można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie z audio przewodnikiem. Dla osób słabosłyszących i głuchych wprowadzono polski język migowy, możliwy do odczytania na wyświetlaczu sprzętu audio przewodnika. Wprowadzono PJM do 1100 sztuk urządzenia audio przewodnika.
Zamek w Kwidzynie można zwiedzać przy użyciu audio przewodników. Niestety nie ma nagrania w języku migowym.
d) pętla indukcyjna
Muzeumwykorzystuje w budynku kas biletowych pętlę indukcyjną. Jest to urządzenie firmy Univox model CTC 121, zainstalowane na trzech stanowiskach - 1 x stanowisko kasowe, 1 x stanowisko pobierania audio przewodników, 1 x punkt informacyjny. Zastosowana pętla indukcyjna spełnia wymagania Dyrektywy Europejskiej Federacji Osób Słabo Słyszących (EFHOH) i jest zgodna z normą PN EN 601118-4:2007.Jestkontrolowana i certyfikowana przez organizację reprezentującą EFHOH. Stanowiska te są oznakowane właściwie, informując o funkcjonowaniu pętli indukcyjnej.
4.Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
W Malborku na przedzamczu znajdują się dwa miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, oznakowane znakiem poziomym P-18, uzupełnionym symbolem P-24 i znakiem pionowym D-18, z tabliczką T-29. Przy ławkach na terenie przedzamcza przewidziano dodatkowe miejsca dla osoby poruszającej się na wózku.
W Kwidzynie znajdują się miejsca parkingowe przy bramie zamku.
5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Osoby z psem asystującym mają wstęp na teren dziedzińców oraz wystaw i wnętrz zamkowych. Jednak z powodu wąskich i krętych przejść, korytarzy i schodów oraz dużego natężenie ruchu wejście na teren wystaw i do wnętrz zamkowych może być w dużym stopniu utrudniony.
6. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online
Największą barierą komunikacyjną w dostępie do zasobów Muzeum Zamkowego dla osób z dysfunkcją słuchu i mowy jest trudność lub brak możliwości komunikowania się z innymi osobami, co przedkłada się na niemożność odbioru treści merytorycznych związanych z prezentowanymi w muzeum wystawami, eksponatami, wnętrzami, itp.
Muzeum nie stosuje w swojej siedzibie napisów dla niewidzących i niesłyszących transkrypcji do materiałów audio.
Na wystawach w muzeum nie stosuje się techniki audio-deskrypcji, brak jest oferty skierowanej dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Muzeum nie jest również przygotowane do udostępniania osobom z niepełnosprawnością wzroku poznawania dzieł sztuki poprzez dotyk – nie tworzy się tyflografiki czy trójwarstwowych makiet.
Nie posiadamy opisów ekspozycji i poszczególnych dzieł sztuki wykonanych w alfabecie Braille’a.
W trakcie spotkań, wykładów i konferencji nie są używane symultaniczne przekazy tekstowe – napisy na żywo. Muzeum nie stosuje metody respeakingu – systemu rozpoznawania i przetwarzania mowy na tekst.
7. Informacja wizualna
Muzeum jest w dużej części oznakowane. Informacje wizualne w formie piktogramów pojawiają się wszędzie tam, gdzie zmieniamy kierunek ruchu, oznaczają drogi ewakuacyjne oraz kierują do najważniejszych miejsc – kasy biletowej, toalet oraz wyjścia.
Brak piktogramów w oddziałach muzeum w Sztumie i Kwidzynie, istnieje tam tylko oznakowanie kierunków ruchu i dróg ewakuacyjnych.