Dostępność architektoniczna
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Słonimska 1
Budynek złożony z trzech części: „A”, „B” i „C”. Dostęp do części głównej („A”)-poprzez schody, a dla osób z niepełnosprawnościami na wózkach przez pochylnię z drzwiami automatycznymi przy portierni obiektu. Dostęp do pokoi biurowych i sanitariatu dla osób z niepełnosprawnościami korytarzem parteru. Dostęp do korytarzy i pokoi biurowych na wyższych kondygnacjach –windami osobowymi.
Udogodnienia:
- Na parterze budynku A system kolejkowy w formie wyświetlacza wywoławczego jaki i w formie fonicznej.
- Oznaczenie kontrastowe na schodach listwą aluminiową
- Oznaczenie kontrastowe taśmą na szklanych elementach
- Plan tyflograficzny mocowany do ściany format A3
- Fakturowe oznaczenia nawierzchni pola uwagi
- Fakturowe oznaczenia nawierzchni listwy prowadzące
Dostęp do części „B” (sala konferencyjna, sanitariat dla osób z niepełnosprawnościami)-podjazdem dla wózków i szerokimi drzwiami przy wjeździe na posesję i chodniku od strony ul. Ogrodowej. Dostęp do części „C” (Sala Obsługi Interesanta) poprzez wejście główne do budynku A i platformą schodową na półpiętro (poziom parteru cz. ”C”).
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Branickiego 3/5
Wejście główne dla interesantów schodami od ulicy Branickiego, wejście dla osób z niepełnosprawnościami drzwiami z poziomu parkingu z tyłu obiektu. Dostęp do pokoi biurowych – korytarzami poszczególnych kondygnacji. Dostęp do poszczególnych kondygnacji-windą osobową. Na każdej kondygnacji sanitariaty dla interesantów i osób z niepełnosprawnościami.
Udogodnienia:
- dla osób niewidomych i słabowidzących: listwy kontrastowe na stopniach schodów,
- sala obsługi mieszkańców wyposażona w pętlę indukcyjną,
- przycisk przywoławczy dla osób z niepełnosprawnością ruchową przed głównym wejściem do budynku oraz od strony parkingu.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Składowa 11
Dostęp do budynku dla interesantów i osób z niepełnosprawnościami na wózkach – od strony ulicy, pochylnia przy głównym wejściu, drzwi automatyczne. Dostęp do pokoi biurowych i pomieszczeń kasowych na parterze obiektu - z korytarza.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Bema 60/1
Dostęp do budynku dla interesantów i osób z niepełnosprawnościami na wózkach – od strony ulicy, przez główne wejście. Dostęp do pokoi biurowych i sanitariatu na parterze obiektu – z korytarza.
Udogodnienia:
- dla osób niewidomych i słabowidzących: listwy kontrastowe na stopniach schodów na klatce schodowej,
- przed schodami na parterze, półpiętrze i pierwszym piętrze wykonano pas ostrzegawczy w formie dotykowego oznaczenia ostrzegawczego (fakturowane oznaczenie nawierzchniowe FON) w formie ściętych kopułek,
- kontrastowe tabliczki informacyjne na drzwiach z zapisem numeru pomieszczenia
i funkcjonalności w alfabecie Braille’a,
- przed wejściem głównym do budynku zamontowano plan tyflograficzny mocowany do ściany w formacie A2 przedstawiający rzut parteru z opisem funkcjonalności pomieszczeń.
- fakturowe oznaczenia nawierzchni pola uwagi
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Lipowa 16
Dostęp do lokalu na parterze budynku dla interesantów i osób z niepełnosprawnościami na wózkach – od strony ulicy, przez wejście z poziomu chodnika. Dostęp do pomieszczeń biurowych i sanitarnych – z korytarza.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Lipowa 18
Dostęp do lokalu na parterze budynku dla interesantów i osób z niepełnosprawnościami na wózkach – od strony ulicy, przez wejście z poziomu chodnika. Dostęp do pomieszczeń biurowych i sanitarnych – z korytarza.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Waryńskiego 32A
Dostęp do budynku dla interesantów i osób na wózkach – od strony ulicy, przez główne wejście. Dostęp do pokoi biurowych i sanitariatu na parterze obiektu – z korytarza.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Zamenhofa 5c
Dostęp do lokalu na parterze budynku dla interesantów i osób z niepełnosprawnościami na wózkach – od strony parkingu, przez wejście z poziomu chodnika. Dostęp do pomieszczeń biurowych i sanitariatu – z korytarza.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Bitwy Białostockiej 2/2
Obiekt składa się z dwóch budynków. Dostęp do budynku Biura Rzeczy Znalezionych dla interesantów przez główne wejście poprzedzone schodami – brak podjazdu i pochylni. W budynku brak windy oraz sanitariatów dla osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne do drugiego budynku od przodu, zadaszone, wyposażone w pochylnię i systemowe balustrady umożliwiające bezpieczny ruch po schodach. Na schodach zewnętrznych antypoślizgowe płyty granitowe. Za wejściem wykonano pas ostrzegawczy (fakturowane oznaczenie nawierzchniowe FON). W przestrzeniach parteru zastosowano gres i wykładziny antypoślizgowe. W pomieszczeniu poczekalni zróżnicowano kontrastowo wykładzinę pvc. Przed wejściami do pomieszczeń umieszczono tabliczki informacyjne z treścią w formie wizualnej jak i dotykowej, w kolorze czerwonym. Oprawy oświetleniowe bez wyraźnego źródła światła. W pomieszczeniu poczekalni zegar wraz z datownikiem. System kolejkowy w formie wyświetlacza wywoławczego jaki i w formie fonicznej.
W łazience zamontowano poręcze i zastosowano funkcjonalny układ urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami . Zainstalowano przycisk alarmowy na wys. 35-40 cm od posadzki, a jego uruchomienie powoduje alarm w portierni. Do pomieszczeń na wyższe kondygnacje prowadzą schody z kontrastowym pochwytem (drewno) w stosunku do balustrad i schodów.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Legionowa 7
Do budynku prowadzą 2 wejścia, jedno z nich jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się z tyłu budynku. Dostęp do pomieszczeń biurowych znajdujących się na parterze możliwy jest dzięki podjazdowi na schodach. W budynku brak windy oraz sanitariatów dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego w budynku ul. Warszawska 21
Do budynku prowadzi wejście poprzedzone schodami, które posiadają podjazd od strony ul. Słonimskiej. W budynku brak windy oraz sanitariatów dla osób z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia zajmowane przez Urząd Miejski nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Warszawska 38
Do budynku prowadzi wejście poprzedzone schodami bez podjazdu. W budynku brak windy oraz sanitariatów dla osób z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia zajmowane przez Urząd Miejski nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Kilińskiego 6
Do budynku prowadzi wejście od ul. Kilińskiego. Dostęp do budynku poprzez drzwi wejściowe dwuskrzydłowe, możliwe do otworzenia przez osobę z niepełnosprawnością przy pomocy drugiej osoby. Dostęp do sali ślubów dla osób z niepełnosprawnościami korytarzem parteru, wewnątrz sala posiada różnicę poziomów. W budynku brak windy oraz sanitariatów dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Kamienna 17
Do budynku prowadzi wejście poprzedzone schodami posiadającymi pochylnię nie spełniającą standardów dostępności. Dostęp do pomieszczeń zajmowanych przez Urząd Miejski i sanitariatu dla osób z niepełnosprawnościami korytarzem parteru. W budynku nie ma windy. Przed budynkiem znajduje się parking, na którym wyznaczono miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Słonimska 2/2
Budynek nie jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do budynku prowadzi wejście poprzedzone stopniem, a następnie schody bez podjazdu/pochylni prowadzą do pomieszczeń biurowych znajdujących się na wyższych kondygnacjach. W budynku brak windy oraz sanitariatów dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność obiektu Urzędu Miejskiego ul. Św. Rocha 3
Liczba wejść: 2 (wejście główne od ul. Krakowskiej oraz wejście od ul. Św. Rocha, służące jako wejście/wyjście awaryjne)
- Przed wejściem głównym schody i podjazd, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (łamany, złożony z dwóch części).
- Przed wejściem od ul. św. Rocha stopień, brak podjazdu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Liczba i opis pomieszczeń: budynek ma 4 kondygnacje, z których każda jest dostępna i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- W piwnicy znajduje się ogólnodostępny hol, sale szkoleniowe oraz sala do zajęć ruchowych.
- Na parterze znajdzie się recepcja, pokoje pracowników Centrum Aktywności Społecznej oraz pokoje pracowników punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
- Na pierwszym piętrze znajduje się ogólnodostępny hol wystawowy, duża sala konferencyjna, sale szkoleniowe oraz kuchnia.
- Na drugim piętrze znajduje się ogólnodostępny hol, a także kącik malucha oraz sale szkoleniowe i pokoje konsultacyjne.
Na każde z pięter wchodzi się z klatki schodowej przez drzwi z samozamykaczem. Drzwi prowadzące na piętra oraz drzwi do sal umożliwiają swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim. Wielkość pomieszczeń umożliwia poruszanie się na wózku.
Na każdej z 4 kondygnacji znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
Przewijak dla niemowląt znajduje się na drugim piętrze, w jednym z pokojów konsultacji.
Udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących:
W budynku zamontowano/wykonano:
- listwy kontrastowe na stopniach schodów prowadzących do wejścia oraz na klatkach schodowych,
- oznaczenia dróg ewakuacyjnych i poszczególnych pięter, w formie tabliczek z zapisem w alfabecie Braille’a na poręczach,
- oznaczenia wyjść ewakuacyjnych za pomocą piktogramów,
- kontrastowe tabliczki informacyjne na drzwiach, z zapisem funkcjonalności pomieszczeń w alfabecie Braille’a,
- oznaczenia kontrastowe wokół drzwi wewnętrznych, na każdym piętrze,
- mapy tyflograficzne przedstawiające rzuty poszczególnych pięter z opisem funkcjonalności pomieszczeń,
- montaż systemu dźwiękowego w windzie.
W budynku istnieje możliwość skorzystania z urządzenia drukującego Braille’a.
Udogodnienia dla osób głuchych lub słabosłyszących:
W budynku znajduje się mobilna pętla indukcyjna. W Centrum Aktywności Społecznej pracują osoby uczęszczające na kurs języka migowego.
Udogodnienia dla osób z dysfunkcją narządu ruchu:
Na każde piętro budynku można wjechać windą. Drzwi prowadzące na piętra, jak i bezpośrednio do sal umożliwiają swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim. CAS posiada specjalne krzesło do ewakuacji osób o ograniczonej zdolności poruszania się.
Dojazd i komunikacja:
Przystanek komunikacji miejskiej na ul. Lipowej (przystanek nr 211 „Kościół św. Rocha”). Linie komunikacji miejskiej: 2, 4, 5, 7, 10. Odległość przystanku od obiektu wynosi około 140 m. (na trasie jedno przejście dla pieszych z wyspą, sygnalizacją świetlną i dźwiękową oraz jedno przejście bez sygnalizacji).
Przystanek komunikacji miejskiej na ul. Lipowej (przystanek nr 206 „Lipowa/św. Rocha". Linie komunikacji miejskiej: 2, 4, 5, 10. Odległość przystanku od obiektu około 200 m. (na trasie jedno przejście dla pieszych bez sygnalizacji).
Komunikacja specjalna: przewóz osób z niepełnosprawnością obsługiwany przez Białostocką Komunikację Miejską – tel. 85 744 34 04.
Parkowanie: około 30 ogólnodostępnych miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania (bezpłatny dla osób z niepełnosprawnością, które posiadają kartę parkingową), 2 miejsca parkingowe oznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.
Parking ogólnodostępny w strefie płatnego parkowania znajduje się na ul. Krakowskiej, natomiast parking przy budynku znajduje się za szlabanem, tam też dostępne jest jedno miejsce dla osób z niepełnosprawnością.