Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego
ul. Pocztowa 8a
89-500 Tuchola
Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi jest ogólnodostępne w godzinach pracy.
Budynek szkoły stoi frontem do ulicy Pocztowej i jest oznaczony, tzn. posiada w widocznym miejscu przy głównych drzwiach wejściowych do szkoły informację, co się w nim znajduje.
Fizyczne główne wejście do szkoły od strony ulicy Pocztowej znajduje się ponad poziomem ulicy, do którego prowadzą schody od ulicy. Pozostałe wejścia do budynku prowadzą od ul. Karasiewicza (dziedziniec szkoły):
wejście do segmentu sportowego – schody,
wejście boczne od strony wjazdu – pochylni z barierką – dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową,
wejście boczne z progiem.
Obiekt posiada zadaszenie nad wejściem chroniące przed opadami.
Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Wejście do obiektu szkoły jest jasno oświetlone i możliwie szerokie.
W strefie wejścia/wyjścia do obiektu może koncentrować się większa ilość osób.
Drzwi do szkoły są bezprogowe, nie są automatyczne czy rozsuwane bądź wzbudzane na detektor ruchu, ale są wyposażone w siłowniki wspomagające ich otwieranie.
Szerokość drzwi wynosi co najmniej 90 cm.
Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są pracownicy obsługi.
W budynku na parterze znajdują się biura administracji, dyrektora i wicedyrektora szkoły, dodatkowo oznaczone tabliczkami dla niewidomych w alfabecie Braille’a. Sale lekcyjne rozmieszczone są na parterze oraz I i II piętrze szkoły.
Poruszanie się wewnątrz budynku odbywa się w przestrzeni komunikacyjnej pionowej i poziomej. Szkolne korytarze są bez zbędnych przeszkód architektonicznych i umożliwiają przemieszczanie się na wózkach. Minimalne szerokości wynikają z przepisów przeciwpożarowych (gdzie szerokość jest uzależniona od liczby osób przebywających na danej kondygnacji).
Numery na drzwiach do pomieszczeń wraz z tabliczkami informującymi o przeznaczeniu pomieszczenia są oznaczone w sposób kontrastowy, tzn. ciemne cyfry i tabliczki na jasnym tle drzwi wobec przestrzeni, na której się znajdują.
Schody pomiędzy kondygnacjami posiadają antypoślizgową nawierzchnię i poręcze z jednej strony.
Oświetlenie części komunikacyjnych nie powoduje powstawania ostrych i kontrastowych cieni, a także nie powoduje olśnienia – jest rozproszone.
Szkoła nie posiada windy oraz odpowiednich urządzeń w celu zapewnienia pełnej dostępności. Zaplanowano działania w celu stopniowego dostosowania budynku dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W budynku szkoły brak toalet dostosowanych dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością są zlokalizowane blisko budynku szkoły od strony ulicy Karasiewicza. Są oznakowane zgodnie z przepisami i nie są ograniczone przeszkodami terenowymi.