Dostępność architektoniczna
Dostępność architektoniczna Sądu Okręgowego w Kielcach, budynek przy ul. Seminaryjskiej 12 a
1. Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli:
Budynek Sądu Okręgowego w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej 12a posiada przed wejściem głównym zewnętrzny podjazd dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dla interesantów dostępne jest jedno wejście główne do budynku. Drzwi otwierane ręcznie. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową zainstalowane są na parterze dwie platformy, jedna do Biura Podawczego i druga do windy, dostępnej z holu na parterze. Druga winda dostępna jest po przejściu przez Biuro Obsługi Interesantów i po pochylni stałej. Windy są w stanie pomieścić wózek inwalidzki oraz przetransportować na dowolne piętro budynku. W związku z niedostępnością do pomieszczenia Biura Obsługi Interesantów znajdującego się na parterze budynku Sądu Okręgowego ul. Seminaryjska 12a, petenci obsługiwani są na I piętrze sala IV w budynku sądu ul. Seminaryjska 12a. Informacja główna jest na portierni. Portiernia usytuowana jest tuż po wejściu do budynku po prawej stronie, dostępna bez barier architektonicznych. Kontrolę przy wejściu głównym do budynku sądu sprawuje pracownik ochrony firmy zewnętrznej. Policja sądowa pełni patrole mobilne po budynku sądu. Do kontroli wykorzystywane są: bramka do wykrywania metali, ręczny wykrywacz metali i prześwietlarka RTG bagażu.
2. Dostępność korytarzy, schodów i wind:
Dla osób z niepełnosprawnością ruchową (w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich) dostępne są szerokie korytarze oraz sale rozpraw rozmieszczone na parterze i I piętrze budynku (na tych kondygnacjach znajdują się wydziały karne) oraz na piętrach I, II, III (dojazd windą). Schody posiadają poręcze na całej swojej długości umożliwiające wejście osób z ograniczoną zdolnością ruchową. Początkowe i końcowe stopnie biegów schodowych oznaczono taśmą w kontrastowym kolorze.
W budynkach są dostępne toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Toaleta ogólnodostępna, przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wyposażona w sprzęt alarmowy, znajduje się na parterze budynku za Biurem Obsługi Interesantów (p.29).
Wchodząc głównym wejściem do budynku sądu, po prawej stronie schodów znajduje się platforma schodowa umożliwiająca dostęp do:
1. Windy dostosowanej do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową, przy pomocy której możemy uzyskać dostęp do sal rozpraw na wyższych kondygnacjach odpowiednio:
I piętro: sala rozpraw nr IV i V;
II piętro: sale rozpraw VI, VII, VIII i IX
III piętro: sale rozpraw X, XI, XII, XIII i XIV
2. Biura Obsługi Interesantów oraz Terminala płatniczego,
3. Sal rozpraw o numerach: XX, XXI, XXII, XXIII XXIV, XXV oraz toalety przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, do których możemy uzyskać dostęp wykorzystując pochylnie lub schodki znajdujące się w Biurze Obsługi Interesantów. Z tej części budynku przy użyciu windy można uzyskać dostęp do sal rozpraw o numerach XXVI i XVII znajdujących się na I piętrze.
Kierując się w lewą stronę od wejścia głównego, przy bocznych schodach znajduje się platforma schodowa, która umożliwia dostęp do Biura Podawczego Sądu, Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego oraz ogólnodostępnej toalety.
3. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych:
W budynku dostępna jest tablica informacyjna o rozkładzie pomieszczeń (sal rozpraw). Brak informacji dotykowej/głosowej. Informacji udziela także pracownik portierni znajdującej się przy wejściu głównym od ulicy Seminaryjskiej. W budynku znajduje się jedna pochylnia i dwie platformy transportowe. W windach zamontowane są panele dotykowe oznaczone alfabetem Braill’a oraz komunikaty głosowe informujące o numerze kondygnacji. Na stanowiskach w Biurze Obsługi Interesantów zamontowane są pętle indukcyjne w celu wzmocnienia sygnału dla osób słabosłyszących. Dostępność zapewniona jest poprzez wsparcie pracownika portierni pełniącego służbę na portierni Sądu.
4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami:
W garażach podziemnych na poziomie -1 i -2 (wjazd od ulic Żeromskiego i Seminaryjskiej) zapewniono 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego. Osoba z niepełnosprawnością wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do budynku Sądu.
Dostępność architektoniczna Sądu Okręgowego w Kielcach, budynek przy ul. Wróblewskiego 4
1. Dostępność wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli:
Dla interesantów dostępne jest jedno wejście główne do budynku. Drzwi otwierane ręcznie. Dodatkowo dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępna jest winda z tyłu budynku od strony placu parkingowego. Winda jest w stanie pomieścić wózek inwalidzki oraz przetransportować na dowolne piętro budynku. Informacja główna na portierni. Portiernia znajduje się zaraz po wejściu do budynku po prawej stronie, dostępna bez barier architektonicznych. Kontrole na portierni pełnią pracownicy ochrony firmy zewnętrznej. Po wejściu do budynku Sądu wszystkie osoby kontrolowane są przez pracowników ochrony. Do kontroli wykorzystywane są: bramka do wykrywania metali, ręczny wykrywacz metali. Po prawej stronie schodów prowadzących do wejścia głównego na słupku zamontowany jest dzwonek do przywołania portiera. Skorzystać z dzwonka może osoba z niepełnosprawnościami.
2. Dostępność korytarzy, schodów i wind:
W budynku Sądu istnieje możliwość wjazdu windą od strony placu parkingowego. Dla osób na wózkach inwalidzkich dostępne są korytarze oraz sale rozpraw rozmieszczone na parterze oraz piętrach I, III, IV (dojazd windą). Ewentualny dostęp do sekretariatów wydziałów możliwy jest po uprzednim skorzystaniu z domofonu przed wejściem do wydziału. Schody posiadają poręcze na całej swojej długości umożliwiające wejście osób z ograniczoną zdolnością ruchową. Początkowe i końcowe stopnie biegów schodowych oznaczono taśmą w kontrastowym kolorze. W budynku sądu na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Toaleta wyposażona jest w system alarmowy pozwalający przywołać pracownika ochrony w razie potrzeby.
3. Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych:
W budynku dostępna jest wizualna informacja o rozkładzie pomieszczeń (sal rozpraw). Brak informacji dotykowej/głosowej. Informacji o rozkładzie pomieszczeń (sal rozpraw) w budynku udziela pracownik ochrony portierni znajdującej się przy wejściu głównym od ulicy Wróblewskiego. Na portierni zamontowano pętlę indukcyjną w celu wzmocnienia sygnału dla osób słabosłyszących. Dostępność zapewniona jest poprzez wsparcie pracownika ochrony pełniącego służbę na portierni Sądu.
4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami:
Przed budynkiem przed wejściem głównym od ulicy Wróblewskiego zapewniono 1 miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. W budynku nie można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego. Osoba z niepełnosprawnością wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do budynku Sądu.
Dostępność architektoniczna Sądu Okręgowego w Kielcach, budynek przy ul. Sienkiewicza 5
Wejście do budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową możliwy jest od strony ul. Hipotecznej przez bramę wjazdową na posesję.