Dostępność architektoniczna
1. Opis dostępności wejścia do budynku:
Do budynku Sądu Rejonowego w Bochni prowadzi jedno główne wejście od strony ul. Kościuszki przez dwuskrzydłowe drewniane drzwi zewnętrzne, wyposażone w samozamykacz, a następnie automatyczne drzwi przesuwne otwierane na czujnik ruchu. Sąd zajmuje budynek wolnostojący trzykondygnacyjny wraz z dziedzińcem. Po wejściu do budynku sądu w holu wszystkie osoby kontrolowane są przez pracowników ochrony pod kątem wnoszenia do budynku przedmiotów niebezpiecznych. Do kontroli wykorzystywane są: bramka do wykrywania metali, ręczny wykrywacz metali oraz prześwietlarka rentgenowska. W holu budynku dostępna jest dla wszystkich szatnia samoobsługowa. Ponadto w holu budynku umieszczona jest tablica informacyjna opisująca rozkład pomieszczeń w budynku oraz legenda obrazująca ich układ. Przy budynku Sądu brak parkingu oraz wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.
2. Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
W holu głównym można skorzystać z trzyprzystankowej windy, która umożliwia dostanie się do pomieszczeń wszystkich wydziałów za wyjątkiem Wydziału Ksiąg Wieczystych. Zatrzymując windę na pierwszym przystanku mamy możliwość dostania się do pomieszczeń BOI, Biura Podawczego, Kasy, dwóch sal rozpraw oraz toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Zatrzymując windę na drugim przystanku mamy możliwość dostania się do pozostałych sal rozpraw usytuowanych na I piętrze budynku, jak również do pokoju spotkań z kuratorami. Trzeci przystanek windy zarezerwowany jest wyłącznie dla pracowników sądu i można nim dojechać do strefy ograniczonego dostępu. Winda dostosowana do wymagań osób niepełnosprawnych.
Do pomieszczeń V Wydziału Ksiąg Wieczystych osoby z niepełnosprawnością dostać się mogą za pomocą platformy dla osób niepełnosprawnych usytuowanej na dziedzińcu. Osobami przeszklonymi do obsługi tej platformy są pracownicy ochrony.
Wszystkie ogólnodostępne hole, korytarze i drzwi są przestronne i posiadają odpowiednią szerokość zapewniającą swobodne poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich. Ponadto w holu oraz na korytarzu na I piętrze zostały zamieszczone tablice tyflograficzne.
W Biurze Obsługi Interesanta znajduje się biurko i krzesło o regulowanych wysokościach umożliwiające pracę na dokumentach osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Zastosowano fakturowe i kontrastowe oznaczenia powierzchni. Pierwsze i ostatnie stopnie biegów schodowych posiadają zamontowane na krawędziach nakładki listwy kontrastowe. Każdy bieg schodowy poprzedzony i zakończony jest polem uwagi w formie guzów ostrzegawczych.
Na parterze budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Informacje na temat rozkładu pomieszczeń w budynku dostępne są w sposób wizualny, dotykowy oraz głosowy (pomoc pracowników ochrony). W holu oraz na korytarzy na I piętrze umieszczono tablice tyflograficzne z wypukłymi elementami graficznymi, przedstawiającymi rozkład ogólnodostępnych pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach.
Wszystkie ogólnodostępne pomieszczenia są podpisane oraz oznaczone na drzwiach wejściowych tabliczką w alfabecie Braille’a. Analogicznymi tabliczkami informacyjnymi, umieszczonymi na ścianach korytarzy i klatek schodowych oznaczono min. przystanki wind, kondygnacje i wyjścia ewakuacyjne.
Na parterze budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażona w uchwyty i przyciski alarmowe.
3. Informacje o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Zgodnie z Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości itp., a tym samym także do budynku Sądu Rejonowego w Bochni. Warunkiem wejścia na teren sądu z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprzęż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
4. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
W budynku Sądu Rejonowego w Bochni tj. w pomieszczeniach BOI, istnieje możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego online. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umówienia się na wizytę.
Ponadto Biuro Podawcze oraz Biuro Obsługi Interesanta wyposażone są w system wspomagania słuchu tzw. pętlę indukcyjną, która znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej, która korzysta z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego.
Sąd Rejonowy w Bochni w ramach projektu pn.: „Zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami”, realizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.17 „Skuteczny wymiar sprawiedliwości” i współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) został doposażony na potrzeby obsługi osób z niepełnosprawnościami w 2 sztuki lup elektronicznych, powiększalnik, krzesło z regulacją wysokości, biurko z regulacją wysokości oraz krzesło ewakuacyjne.