Dostępność parkingu
Przy głównym wejściu do Muzeum przy ul. Gotyckiej są dwa ogólnodostępne miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku prowadzą utwardzone dojścia.
Spichlerz
Główne wejście do Muzeum zlokalizowane jest od strony ul. Gotyckiej. Do budynku Spichlerza prowadzą schody z poręczą, przy których po prawej stronie zainstalowano platformę do wjazdu dla osób na wózkach. Aby wejść do budynku należy otworzyć ciężkie drzwi otwierające się na zewnątrz, a za nimi znajdują się szklane drzwi automatyczne. Punkt Informacyjny oraz Kasa biletowa znajduje się w budynku Spichlerz po prawej stronie od wejścia głównego. Lada w punkcie informacyjnym jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Posiadamy ścieżki narracji PJM w audioprzewodnikach dla wystaw stałych w Spichlerzu, Zamku i Dworku, polski lektor migowy oraz ścieżki narracji z audiodeskrypcją- 40 sztuk oraz pętle indukcyjne – 5 sztuk. Dostępność na wyższe kondygnacje 1-3 zapewnia winda, która jest zlokalizowana w holu głównym. Dla osób poruszających się na wózkach dostępny jest hol i wszystkie ekspozycje oraz sala edukacyjna na poddaszu. Na parterze znajduje się "pokój wyciszenia", gdzie można znaleźć spokój i odprężenie. W pokoju tym znajduje się także przewijak dla dzieci. Między poszczególnymi salami nie ma progów czy nierówności poziomów. Korytarze oraz dojścia do eksponatów mają szerokość nie mniejszą niż 1,5 m. Na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, brak w niej instalacji alarmowej. Przed toaletą znajdują się oszklone drzwi otwierające się na zewnątrz, jest możliwość pomocy osób obsługujących muzeum w ich otwarciu. Drzwi toalety otwierają się do wewnątrz., jest w niej zamontowany przewijak dla dzieci.
Dworek
Budynek jest częściowo przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wejściu znajduje wysoki próg (16cm), gdzie w razie konieczności podstawiana jest przenośna rampa/podjazd dla wózków inwalidzkich. Możliwa jest pomoc asystenta lub pracownika Muzeum, którego można wezwać dzwonkiem. Na parterze znajduje się kredens, jadalnia, salon, gabinet, sypialnia. Między pokojami nie ma progów oraz nierówności poziomów. Pierwsze piętro jest niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Brak dostępnej toalety.
Ogród muzealny
Część alejek w ogrodzie muzealnym stanowi deptak wyłożony kostką brukową. Pozostała część nawierzchni alejek, które prowadzą do Zamku, budynku administracyjnego, Skansenu Etnograficznego oraz Dworku pokryta jest szutrem lub trawą, co stanowi duże utrudnienie dla osób poruszających się na wózkach. W ogrodzie muzealnym są wyznaczone miejsca do odpoczynku.
Skansen Etnograficzny
Znajduje się w ogrodzie muzealnym. Odtwarza tradycyjny wygląd wsi wielkopolskiej przełomu XIX - XX wieku. Tradycyjne budownictwo może stwarzać problemy dla osób z niepełnosprawnością ruchową (wysokie progi, wąskie drzwi, nierówna powierzchnia). Przed wejściem do Chałupy - kocie łby, pozostała nawierzchnia w Skansenie jest pokryta trawą. Przy Skansenie znajduje się toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Przy wejściu do toalety, po prawej stronie została zastosowana pochylnia niwelująca próg. Brak w niej instalacji alarmowej.
Budynki administracyjne
Budynki są nieprzystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynkach są wysokie progi, wąskie korytarze, strome schody. Brak dostępnej toalety.
Skansen Archeologiczny w Mrówkach
Mrówki, 62-550 Wilczyn
Jest to oddział Muzeum Okręgowego w Koninie. Miejsce zupełnie niedostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jest to ukryta w lesie na półwyspie Jeziora Kownackiego otoczona bagnami i dodatkowo fosą, trudno dostępna "fortalicja", zwana w nomenklaturze archeologicznej "gródkiem stożkowatym". Do budynków można wejść z psem przewodnikiem i psem asystującym.