Dostępność architektoniczna
Zajezdnia tramwajowa, główna siedziba spółki, ul. Sienkiewicza 24-26
Kompleks budynków zajezdni tramwajowej składa się z 9 obiektów. Osiem z nich jest budynkami i obiektami zaplecza technicznego (warsztaty, magazyny, hale, z zapleczem socjalnym dla pracowników, wiaty magazynowe). Budynek biurowy jest budynkiem użyteczności publicznej, do którego mają dostęp osoby z zewnątrz, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Kontakt z tymi osobami następuje głównie w kasie, podczas zakupu biletów komunikacji miejskiej.
Budynek biurowy (rok budowy 1890-91) posiada trzy kondygnacje nadziemne przeznaczone przede wszystkim na biura. Część piwnicy zaadoptowana jest salkę konferencyjną i zakładowe muzeum komunikacji miejskiej.
Zajezdnia tramwajowa wpisana jest do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Torunia. Ponadto cały obszar zajezdni tramwajowej Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu z dnia 25 lipca 2011 roku został zaliczony do terenu historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków w Toruniu, znajduje się w rejestrze zabytków (strefa ochrony konserwatorskiej) i podlega ochronie konserwatorskiej.
Do wejścia do kas biletowych prowadzi podjazd (rampa) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, rodziców z wózkami dziecięcymi oraz osób mających inne ograniczenia lub potrzeby w zakresie poruszania się. Pozostałe osoby mogą korzystać z dwustopniowych schodów zewnętrznych. Podjazd i schody zewnętrzne zakończone są wspólnym podestem o wymiarach 1,6 x 2,2 m. Szerokość podjazdu wynosi 1,2 m w płaszczyźnie ruchu i 1,0 m pomiędzy poręczami (zgodnie z minimalnymi wymaganiami). Szerokość drzwi wejściowych do kasy wynosi 0,9 m (zgodnie z minimalnymi wymaganiami). Drzwi otwierają się do wewnątrz.
Koszty przystosowania budynku biurowego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami wykraczają poza akceptowalne koszty racjonalnych usprawnień.Do kontaktów i obsługi osób ze szczególnymi potrzebami wyznaczono kasę biletoweą.
Bariery dostępności budynku:
- brak urządzeń do wspomagania komunikacji z osobami słabosłyszącymi;
- brak toalet dla osób niepełnosprawnych.
Najbliższe miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się na rogu ul. Sienkiewicza i Słowackiego, ok. 30 m od wejścia do budynku.
Zajezdnia autobusowa, ul. Legionów 220
Kompleks budynków zajezdni autobusowej składa się z 7 obiektów. Wszystkie one są budynkami i obiektami zaplecza technicznego (warsztaty, magazyny, hale, z zapleczem socjalnym dla pracowników, wiaty magazynowe). Jednakże do budynku dyspozytorni (kasy biletowe), budynku obsługowo-naprawczego (Biuro Obsługi Klientów BOK oraz serwis ogumienia) i samoobsługowej stacji paliw mają dostęp osoby z zewnątrz, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Kontakt z tymi osobami następuje głównie podczas zakupu biletów komunikacji miejskiej, przyjmowania zleceń, tankowania pojazdów.
Kasa biletowa zlokalizowana jest na parterze budynku dyspozytorni, z bezpośrednim dostępem z zewnątrz od ul. Legionów. Do kasy biletowej prowadzą schody oraz podjazd (pochylnia) o normatywnych parametrach technicznych. Drzwi o szerokości 0,9 m otwierają się do wewnątrz.
Biuro Obsługi Klientów (BOK) zlokalizowane jest na parterze budynku obsługowo-naprawczego. Do BOK prowadzi indywidualne wejście z zewnątrz. Drzwi do BOK o szerokości 0,9 m otwierają się na zewnątrz. Wjazd do serwisu ogumienia poprzez indywidualną bramę z poziomu terenu. Brama serwisu ogumienia unosi się do góry.
Miejsca parkingowe:
- bezpośrednio przy Biurze Obsługi Klienta
- brak miejsc parkingowych przy kasie. Najbliższe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy budynku WGK, ok 75 m od wejścia do kasy
Samoobsługowa stacja paliw spełnia wymagania obecnie obowiązujących warunków technicznych. Wyposażona jest w panel i dystrybutory do samodzielnego tankowania pojazdów oraz rozliczania transakcji. Wszystkie obiekty zostały wybudowane w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.
Bariery dostępności budynków:
- brak miejsca parkingowego dla osób ze szczególnymi potrzebami;
- brak czytelnej informacji o rozmieszczeniu obiektów na terenie Zajezdni Autobusowej;
- brak podjazdu do drzwi BOK;
- brak urządzeń wspomagających otwieranie i zamykanie drzwi;
- brak oznakowania drzwi dla osób słabowidzących
- brak urządzeń do wspomagania komunikacji z osobami słabosłyszącymi;
- brak toalet dla osób niepełnosprawnych
Pozostałe kasy biletowe na terenie Torunia
ul. Św. Jana Pawła II 2
Do budynku mają dostęp osoby z zewnątrz w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Kontakt z tymi osobami następuje głównie podczas zakupu biletów komunikacji miejskiej.
Budynek parterowy z wejściem z poziomu chodnika (bez różnicy poziomów)
Obszar, na którym zlokalizowany jest budynek z kasami biletowymi Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu z dnia 25 lipca 2011 roku został zaliczony do terenu historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków w Toruniu, znajduje się w rejestrze zabytków (strefa ochrony konserwatorskiej) i podlega ochronie konserwatorskiej.
Bariery dostępności budynku:
- brak miejsca parkingowego dla osób ze szczególnymi potrzebami;
- drzwi wejściowe do strefy obsługi klientów nie posiadają wymaganej szerokości 0,9 m (0,7 m);
- brak urządzeń wspomagających otwieranie i zamykanie drzwi;
- brak oznakowania drzwi dla osób słabowidzących.
- brak urządzeń do wspomagania komunikacji z osobami słabosłyszącymi;
- brak toalet dla osób niepełnosprawnych.
ul. Szosa Okrężna 62-82
Budynek parterowy przeznaczony do spełniania dwóch funkcji – kasy biletowej i zaplecza socjalnego dla kierowców i motorniczych. Zaplecze socjalne jest zapleczem technicznym. W kasie biletowej obsługiwani są pasażerowie oraz inni klienci zakupujący bilety komunikacji miejskiej. Osoby obsługiwane mogą być osobami ze szczególnymi potrzebami
Bariery dostępności budynku:
- brak miejsca parkingowego dla osób ze szczególnymi potrzebami, jednak istnieje możliwość wjazdu na pętlę i zaparkowania przy budynku kasy
- brak urządzeń do wspomagania komunikacji z osobami słabosłyszącymi.
ul. Dziewulskiego 38
Inwestycja w trakcie realizacji. Opis powstanie, gdy budowa zostanie zakończona
Przystanki i węzły przesiadkowe
Na większości przystanków wysokość peronu dostosowana do poziomu pierwszego stopnia w pojazdach
Węzeł przesiadkowy przy pl. 18 Stycznia
Obiekt budowlany w postaci wieloperonowego przystanku tramwajowego z kładką łączącą poziom peronów z dworcem PKP Toruń Miasto. Krawędzie peronów zabezpieczone (wyróżnione) są płytami guzowanymi. Węzeł wyposażony jest w elektroniczny system informacji pasażerskiej. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą korzystać z informacji głosowych po wciśnięciu przycisku na kolumnie tablicy świetlnej. Na każdy peron prowadzą windy osobowe.
Bariery dostępności budynku:
- brak komunikatów głosowych w kabinach wind
Zintegrowane węzły przesiadkowe na al. Solidarności i al. Św. Jana Pawła II
Obiekty budowlane w postaci zintegrowanego węzła przesiadkowego. Krawędzie peronów zabezpieczone (wyróżnione) są płytami guzowanymi. Węzły wyposażone w elektroniczny system informacji pasażerskiej. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą korzystać z informacji głosowych po wciśnięciu przycisku na kolumnie tablicy świetlnej.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Strona nie posiada funkcji tłumacza polskiego języka migowego.
Ułatwienia
- Czytnik ekranu
- Skróty klawiszowe
- Przełącznik rozmiaru tekstu
- Tryb Read Mode
- Przełącznik wysokiego kontrastu
- Przełącznik trybu monochromatycznego
- Tryb ciemny / jasny
Inne informacje i oświadczenia
DOSTĘPNOŚĆ TABORU AUTOBUSOWEGO I TRAMWAJOWEGO
Autobusy
Cały toruński tabor autobusowy (149 pojazdów) to wozy niskopodłogowe. Oprócz tego MZK posiada jeszcze dwa wysokopodłogowe Jelcze (413 i 515), ale tych pojazdów używa się jedynie okazjonalnie.
Udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami:
- niska podłoga (w tym dostępne fotele bezpośrednio z niskiej podłogi)
- rampa wjazdowa dla osób na wózkach i wózków dziecięcych,
- specjalne miejsce dla przewozu wózków,
- przyklęk prawej części nadwozia,
- zapowiedzi głosowe wewnętrzne i zewnętrzne.
Tramwaje
Wszystkie nowe tramwaje typu SWING (22 szt.) są przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami.
Udogodnienia:
- rampy wjazdowe dla osób na wózkach i wózków dziecięcych,
- miejsca specjalne dla osób niepełnosprawnych i wózków
- zapowiedzi głosowe wewnętrzne i zewnętrzne.
W taborze są jeszcze wysokopodłogowe tramwaje Konstal 805 Na (42 szt.), w tym 18 szt. jest po modernizacji.
Ponadto perony i przystanki są dostosowane do wysokości wejściowych w pojazdach.