GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BEDLNIE
Bedlno 24
99-311 Bedlno
GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W BEDLNIE mieści się w budynku pod adresem Bedlno 24. Budynek posiada trzy kondygnacje:
1. parter
2. I piętro
3. II piętro
Do budynku prowadzą trzy wejścia: Główne od strony drogi wojewódzkiej nr 583, drugie wejście od strony placu gminnego (podwórka) natomiast trzecie wejście znajduje się w szczycie budynku i prowadzi bezpośrednio do Sali Konferencyjnej Urzędu. Do głównego wejścia prowadzą schody. Przy schodach do głównego wejścia znajduje się podjazd dla osób niepełnosprawnych o prawidłowych parametrach. Dla interesantów przeznaczone jest główne wejście. Drugie i trzecie wejście do budynku jest na poziomie chodnika na zewnątrz, (niewielkie podwyższenie).
Dostępność architektoniczna budynku na dobrym poziomie (winda, pochylnia, szerokie korytarze).
Przed budynkiem jest wyznaczone miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością z poprawnym oznakowaniem pionowym i poziomym. Wokół budynku jest dostępny bezpłatny parking.
W pobliżu budynku przy drodze wojewódzkiej nr 583 nie ma bezpiecznego, wyznaczonego przejścia dla pieszych z namalowanymi pasami. Chodniki przydrożne prowadzące do obiektu są nierówne a na pewnych odcinkach brakuje chodnika. Po wejściu przez główne wejście przez pierwsze szklane drzwi otwierane ręcznie oraz drugie szklane otwierane ręcznie znajdziemy się w głównym holu. Na wprost znajduje się winda, którą można dotrzeć na piętra budynku. Szerokość drzwi wejściowych jest przystosowana do korzystania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Pokoje biurowe, toalety, winda oraz ciągi komunikacyjne są oznaczone tablicami z informacją pisaną i piktograficzną. Tabliczki są nieocenioną pomocą dla niewidomych w rozpoznaniu, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia oraz w odnalezieniu np. właściwego pokoju. Tabliczki z wypukłym tekstem brajlowskim oraz poddrukiem, wykonanym w kontrastowych kolorach i czcionką powiększoną są dostępne również dla osób słabowidzących
Specyfikacja:
• tabliczka wykonana z tworzywa PMMA,
• opisy w alfabecie Braille`a w standardzie Marburg Medium,
• uzyskanie brajla metodą frezowania otworów i osadzania w nich tyflograficznych kulek brajlowskich.
Urząd wyposażony jest w:
1. Przenośny zestaw FM z pętlą indukcyjną na szyję - (zestaw składający się z nadajnik szt. 1, odbiornik szt. 3, pętla szt. 3, akumulator szt. 8, ładowarka szt. 2).
Zalety:
- Łatwość w użyciu, lekka konstrukcja wygodna przy przenoszeniu.
- Współpracuje z aparatami słuchowymi wyposażonych w tryb T.
- Zasięg: do 50 m (linia widzenia),
- Możliwość podpięcia słuchawek do odbiornika.
2. System wzywania pomocy przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. Informuje, że w budynku lub przed wejściem do budynku znajduje się osoba potrzebująca asysty, np. osoba niewidoma. System ułatwia zatem dostęp do budynku każdemu, kto ma trudności w samodzielnym poruszaniu się. Zamontowany w newralgicznych miejscach budynku umożliwia błyskawiczną reakcję w sytuacjach nagłych i awaryjnych. System składa się z jednostki alarmującej - nadajnika, odbiornika wewnętrznego i przekaźnika - duplikatora zasięgu. Jednostka alarmująca, nadajnik, aktywowany jest ręcznie po naciśnięciu przycisku. Po aktywowaniu nadajnik wysyła sygnał do odbiornika wewnętrznego. Może to być dźwięk, migające światła lub oba te sygnały na raz. Sygnały te stanowią informację dla pracowników Urzędu, że przy wejściu czeka osoba potrzebująca pomocy.
System przywoławczy w Urzędzie to zestaw składający się z bezprzewodowy aktywator sznurowy szt. 3 zainstalowane w toaletach, gong alarmowy szt. 1, panel z przyciskiem szt. 1.
Gong alarmowy, przywoławczy po aktywowaniu generuje sygnały dźwiękowe i wizualne. Informuje, że w miejscu lokalizacji aktywatora oczekuje osoba oczekująca na pomoc lub asystę personelu, na przykład osoba niewidoma, osoba na wózku inwalidzkim, osoba starsza lub z wózkiem dziecięcym.
3. Nakładki na poręcze schodowe wykonane ze stali nierdzewnej 304 (szlif) o grubości 0,5 - 0,6 mm; pismo brajla przetłaczane (standard marburg medium), posiadają zatępione ostre krawędzie oraz zaokrąglone narożniki.
4. Nakładki na schody wewnątrz budynku (kątownik schodowy) - pierwszy i ostatni stopień ciągu. Nakładka aluminiowa zespolona z wkładką antypoślizgową w kontrastowym do schodów kolorze.
5 Plan tyflograficzny z dołączonym beacom ułatwiającym lokalizacje planu współpracujący z ogólnodostępną bezpłatną aplikacją YourWay.
Na wyposażeniu Urzędu znajdują się dwa plany umieszczone na parterze na ścianie na wprost wejścia głównego oraz na piętrze budynku umieszczone na ścianie na wprost z wyjścia z windy i końca klatki schodowej.
PLANY TYFLOGRAFICZNE
Doskonałe rozwiązanie wspomagającym orientację przestrzenną w budynku. Służą one nie tylko osobom z dysfunkcjami wzroku, ale wszystkim użytkownikom w lepszym odnalezieniu się w obiekcie. Ułatwiają poruszanie się oraz umożliwiają dotarcie do informacji, poszczególnych pomieszczeń czy toalet.
Specyfikacja techniczna planu:
• warstwa główna wykonana z transparentnego tworzywa sztucznego, od spodu naniesiony wydruk kolorowy z informacją dla osób widzących,
• format: dostosowany do wielkości i skomplikowania budynku,
• na stronę wierzchnią naniesione wypukłe informacje wykonane z kolorowych tworzyw sztucznych,
• opisy w alfabecie Braille`a (standard Marburg Medium) wykonane z transparentnych i kolorowych kulek wpuszczonych w powierzchnię tworzywa sztucznego,
• dołączony beacon ułatwiający lokalizację planu współpracujący z ogólnodostępną bezpłatną aplikacją YourWay dedykowaną do przekazywania informacji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
System YourWay dzięki któremu osoby niewidome i słabowidzące mogą łatwo poruszać się w przestrzeni budynku Urzędu (znaleźć wejście, wyjście, interesujący pokój, windę), a także odnaleźć miejsca, które zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Aby korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w bezpłatną aplikację YourWay.
YourWay Beacon Beacon (mikronadajnik) sygnalizuje swoją obecność poprzez urządzenia mobile z zainstalowaną aplikacją YourWay. Urząd jest wyposażony w 4 nadajniki. Służy do nawigowania po pomieszczeniach.
W budynku Urzędu na każdym piętrze znajdują się rysunki/rzuty kondygnacyjne oraz informacje na temat rozkładu pomieszczeń, oznaczenia pięter ułatwiających orientację w budynku.
Szklane drzwi w budynku są oznaczone kontrastowo. Kontrastowo są również oznaczone framugi drzwi znajdujące się pomiędzy ścianą a drzwiami wejściowymi do pokojów pracowniczych. Kontrastowo są także oznaczone wyłączniki świateł na ciągach komunikacyjnych. Wewnątrz budynku, przy schodach zamontowane są poręcze (poręcze przy schodach nie są przedłużone o 30 cm na górze i dole biegu) .
W budynku Urzędu brakuje stanowiska do obsługi klienta a obsługa klienta odbywa się w poszczególnych dedykowanych pokojach budynku. W sekretariacie Urzędu na piętrze jest zainstalowana pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie. Druga pętla indukcyjna jest zainstalowana na parterze budynku w pokoju obsługi petenta w zakresie spraw finansowych w szczególności dotyczących podatków oraz zwrotu podatku akcyzowego.
W budynku na każdej kondygnacji znajduje się dostępna toaleta. Lustro w toalecie nie znajduje się nad umywalką i nie jest uchylne tj. dostępne dla osób o różnym wzroście bądź na wózku). Zainstalowane pochwyty przy toalecie i umywalce są niezgodne ze standardami/ wytycznymi (nie składają się). W toaletach jest zainstalowany alarm.
W budynku Urzędu jest winda spełniająca wszystkie kryteria windy dostępnej, co uniemożliwia dostęp do wyższych kondygnacji osobom o ograniczonej mobilności.
W budynku nie ma:
- brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W związku z warunkami technicznym i niemożnością zapewnienia pełnej dostępności urzędu osobom ze szczególnymi potrzebami, przewidziany zostaje dostęp alternatywny.