a11y-procedura
- Opis: treść sekcji z opisem procedury skargowej.
- Status: obowiązkowy.
- Treść przykładowa:
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
|
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnościąJeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę. Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej. Ewentualną skargę złóż listownie lub mejlowo: Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl. Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie. |
a11y-architektura
- Opis: Zawartość sekcji z informacjami o dostępności architektonicznej siedziby głównej podmiotu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami.
- Status: obowiązkowy.
- Treść przykładowa:
Dostępność architektoniczna
Przykładowy Urząd — ul. Przykładowa 10, Przykład
Do budynku prowadzą 2 wejścia oznaczone literami A i B. Do obu wejść prowadzą schody. Przy schodach do wejścia A jest podjazd dla wózków. Dla gości przeznaczone jest wejście A.
Recepcja jest po prawej stronie od wejścia A. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba na wózku.
Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze. Do części korytarza prowadzą schody, które można pokonać za pomocą platformy schodowej. W budynku nie ma windy.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami jest na parterze, na wprost klatki schodowej.
Przed budynkiem są 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
|
Dostępność architektonicznaUrząd Miasta i Gminy w Chmielniku, Plac Kościuszki 7, 26-020 Chmielnik- Do budynku prowadzą dwa wejścia główne:
- wejście do budynku z poziomu parteru od Placu Kościuszki bezpośrednio do Biura Obsługi Klienta, Urzędu Stanu Cywilnego, Samodzielnego Wieloosobowego Stanowiska ds. Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, wejście na klatkę schodową na pierwsze piętro do Sekretariatu i Kancelarii Urzędu, Wydziału Administracji, Wydziału Oświaty i Wydziału Finansowego, na drugie piętro do Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska, Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Inwestycji i Projektów Strukturalnych,
- wejście od Placu Kościuszki stanowi wejście/wyjście ewakuacyjne.
- wejście do budynku z poziomu parteru od strony ulicy Wspólnej bezpośrednio do Biura Obsługi Klienta, Urzędu Stanu Cywilnego, Samodzielnego Wieloosobowego Stanowiska ds. Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, i schodami na pierwsze piętro Sekretariatu i Kancelarii Urzędu, Wydziału Administracji, Wydziału Oświaty i Wydziału Finansowego,
- wejście od ulicy Wspólnej stanowi wejście/wyjście ewakuacyjne.
Wszystkie wejścia są dostępne dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
- Przy wejściach nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- Szerokości przejść wewnątrz budynku oraz dźwig osobowy komunikujące parter z pozostałymi kondygnacjami zapewniają dostęp osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach do wszystkich części obiektu.
- W budynku dźwig osobowy wyposażony jest w przyciski z oznaczeniem w alfabecie Braille’a.
- Na każdym piętrze znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
- Przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.Zgodnie z art. 20a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych– osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych. Uprawnienie to przysługuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej. Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Certyfikat wydaje uprawniony do tego podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów. Rodzaje psów asystujących, warunki, jakie powinny spełniać podmioty uprawnione do wydawania certyfikatów oraz pozostałe kwestie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. z 2010 r. Nr 64, poz. 399).
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego w godzinach pracy Urzędu za pomocą aplikacji: https://tlumacz.migam.org/gmina_chmielnik
Wydział Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku: Straż Miejska w Chmielniku, w budynku przy ulicy Dygasińskiego 12 w Chmielniku. - Straż Miejska w Chmielniku zlokalizowana w budynku na parterze.
- Do budynku prowadzi wejście po schodach i z podjazdów dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych.
- W budynku nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- W budynku nie ma toalety dla niepełnosprawnych;
- Przed budynkiem nie ma wyznaczonego miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem przewodnikiem.
Osobą uprawnioną do kontaktów w celu otrzymania informacji lub w wypadku wystąpienia problemów dot. dostępności architektonicznej jest Andrzej Piwowarski - Koordynator zespołu do spraw dostępności. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 41 354 22 78. |
a11y-komunikacja
- Opis: Zawartość sekcji z informacjami o dostępności komunikacyjno-informacyjnej.
- Status: obowiązkowy.
- Treść przykładowa:
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W recepcji i w każdym innym miejscu można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy urzędu. Usługa jest bezpłatna dla osób niesłyszących i Głuchych.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
|
Dostępność komunikacyjno-informacyjnaAby skutecznie komunikować się z naszym urzędem, osoby niesłyszące lub słabo słyszące mogą: - skorzystać z usługi Tłumacz Migam, która umożliwia połączenia wideo z tłumaczem języka migowego z poziomu przeglądarki internetowej, aplikacji mobilnej oraz dowolnego urządzenia z kamerą. Usługa ta jest dostępna w dni robocze w godzinach pracy urzędu 8:00-16:00
https://tlumacz.migam.org/gmina_chmielnik, - napisać pismo/złożyć wniosek na adres: Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku, Plac Kościuszki 7, 26-020 Chmielnik,
- wysłać e-maila na adres: umig@chmielnik.com,
- skontaktować się telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: 413542278,
- skontaktować się osobiście zgłaszając się w siedzibie urzędu w godzinach urzędowania: poniedziałek 7:30-17:30, wtorek-piątek 7:30-15:00,
- wysłać faks na numer telefonu: 413543273 W treści faksu prosimy o podanie nazwy komórki organizacyjnej (biura, wydziału), której sprawa dotyczy.
|