Dostępność architektoniczna
Opolski Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzka Inspekcja Geodezyjna i Kartograficzna mają swoją siedzibę w Opolu w budynku przy ul. Piastowskiej 14.
Urząd ma także oddziały znajdujące się w budynkach:
- przy ul. Głogowskiej 37
- przy ul. Ozimskiej 19,o9
- przy ul. Oleskiej 125
- przy ul. Oleskiej 123
- przy ul. Mickiewicza 1
Budynek przy ul. Piastowskiej 14 – główna siedziba Urzędu oraz WIGiK
Do budynku można dojechać samodzielnie (parking przed budynkiem w strefie płatnego parkowania; za budynkiem, przy wejściu do Wieży Piastowskiej, znajdują się dwa oznakowane miejsca postojowe przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami) lub środkami komunikacji publicznej.
Dojazd autobusem komunikacji miejskiej: 5, 9, 13, 15, 25 - przystanek "Piastowska".
Do budynku prowadzi 5 szerokich schodów. Z lewej strony schodów jest podjazd dla wózków, z prawej strony zainstalowano platformę obsługiwaną przez pracowników – dzwonek przywoławczy znajduje się po prawej stronie platformy. Drzwi wejściowe do budynku są sterowane automatycznie.
Przy wejściu znajduje się portiernia - możliwość udzielenia pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami.
W holu głównym znajduje się biuro podawcze, w którym można złożyć dokumenty.
Punkty obsługi klienta wyposażono w przenośną pętlę indukcyjną. Dzięki szerokim korytarzom osoby na wózkach mogą swobodnie poruszać się i wymijać.
W budynku dostępna jest winda wyposażona w barierki. Przyciski windy oznaczono w języku Braille’a.
Wszystkie przeszklenia w budynku zostały specjalnie oznakowane w celu ułatwienia poruszania się osobom słabowidzącym.
Pierwszy i ostatni stopień schodów w budynku oznaczono w sposób kontrastowy. Na poręczach umieszczono informację w języku Braille’a o numerze kondygnacji.
Sale konferencyjne znajdują się na pierwszym piętrze. Są przystosowane dla osób poruszających się na wózku. Dwie sale (sala Herbowa oraz sala im. Edmunda Osmańczyka) wyposażono w system do obsługi osób słabosłyszących posiadających aparaty słuchowe lub procesor mowy (system implantu słuchowego), tj. pętlę indukcyjną, której celem jest wspomaganie słyszenia.
Toalety dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku, znajdują się na parterze – w Centrum Obsługi Cudzoziemców oraz na każdym piętrze budynku. Oddział Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz archiwum zakładowe, które znajdują się w dobudówce do budynku głównego, a także Poligrafia nie są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dojście do ww. komórek organizacyjnych wymaga pokonania schodów. W budynku dostępny jest schodołaz, który umożliwia dostęp do ww. miejsc.
Podczas załatwiania spraw w urzędzie można skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego. Wystarczy zgłosić taką potrzebę co najmniej na 3 dni robocze przed zaplanowaną wizytą. Więcej informacji znajduje się w zakładce Usługa dla osób mających trudności w komunikowaniu się.
Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona w sposób wizualny lub głosowy (tablice informacyjne, portier, punkt informacyjny).
W Urzędzie zainstalowano nadajniki systemu YourWay. Przed wejściem do budynku znajduje się nadajnik YourWay Plus, który za pomocą dźwięku informuje gdzie użytkownik się znajduje, jakie instytucje znajdują się w budynku oraz jak może do niego wejść. W holu, przy tablicy informacyjnej oraz przy salach konferencyjnych zamontowano YourWay Beacon, który sygnalizuje swoją obecność telefonom komórkowym z zainstalowaną aplikacją i służy do nawigowania po pomieszczeniach.
Do budynku można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem lub osobą asystującą.
Budynek przy ul. Głogowskiej 37 - Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (dalej WZOoN)
Do budynku można dojechać samodzielnie (duży, bezpłatny parking przed budynkiem, przed wejściem znajduje się oznakowane miejsce postojowe przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami) lub środkami komunikacji publicznej.
Dojazd autobusem komunikacji miejskiej: 7, 14, 18, 21 - przystanek „Głogowska-pętla”.
Do budynku prowadzą 3 szerokie schody. Podjazd znajduje się z prawej strony schodów. Drzwi wejściowe do budynku są sterowane automatycznie.
Na parterze po prawej stronie jest punkt informacyjny, kancelaria oraz pokoje lekarskie.
Pozostałe pomieszczenia WZOoN znajdują się na 6 piętrze.
Aby dostać się do windy, należy pokonać 4 schody. Przy schodach zainstalowana jest platforma - podnośnik obsługiwany przez pracowników Zespołu. Aby wezwać pracownika należy uruchomić dzwonek, który znajduje się po prawej stronie, na ścianie.
Winda wyposażona w barierki oraz lustro. Przyciski w windzie oznaczone są alfabetem brajla.
Stopnie schodów nie są oznaczone kontrastowymi pasami.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku jest dostępna na parterze oraz na 6 piętrze.
W Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności dostępna jest przenośna pętla indukcyjna.
Zapewniamy komunikację z urzędem na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami w formie określonej w tym wniosku.
Do budynku można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem lub osobą asystującą.
Wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można złożyć także w punkcie podawczym znajdującym się w budynku głównym Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piastowskiej 14, na parterze, w godz. 8:00-15:00.
Budynek przy ul. Ozimskiej 19 - Oddział Paszportowy
Do budynku można dojechać samodzielnie (parking przed budynkiem w strefie płatnego parkowania; przed budynkiem znajdują się oznakowane miejsca postojowe przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami) lub środkami komunikacji publicznej.
Dojazd autobusem komunikacji miejskiej: 3, 8, 11, 12, 16, 17, 21, 25 - przystanek "Plac Kopernika – Uniwersytet" lub 10, 14, 15, 17 – przystanek "Ozimska - Dubois".
Przy wejściu jest podjazd dla wózków. Drzwi wejściowe do budynku są sterowane automatycznie.
Oddział Paszportów znajduje się na drugim piętrze budynku. Do oddziału można dostać się schodami lub ogólnodostępną windą. Winda nie posada drzwi otwieranych automatycznie, oznaczeń przycisków w alfabecie brajla ani barierek.
Pierwszy i ostatni stopień schodów jest oznaczony kontrastowymi pasami.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku jest dostępna.
W oddziale istnieje możliwość skorzystania z „pokoju cichej obsługi”.
Punkty obsługi klienta wyposażono w przenośną pętlę indukcyjną.
Zapewniamy komunikację z urzędem na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami w formie określonej w tym wniosku.
Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona w sposób wizualny lub głosowy (tablice informacyjne, portier).
Do budynku można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem lub osobą asystującą.
Budynek przy ul. Oleskiej 125 - Archiwum Zakładowe
Do budynku można dojechać samodzielnie (parking przed budynkiem; brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością) lub środkami komunikacji publicznej.
Dojazd autobusem komunikacji miejskiej: 25 - przystanek "Oleska - Mikołajczyka".
Wejście do budynku jest wolne od barier architektonicznych i odbywa się poprzez podjazd. Archiwum zakładowe znajduje jest na jednym poziomie.
W Archiwum Zakładowym dostępna jest przenośna pętla indukcyjna.
Brak ogólnodostępnej toalety dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku.
Zapewniamy komunikację z urzędem na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami w formie określonej w tym wniosku. Do budynku można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem lub osobą asystującą.
Budynek przy ul. Oleskiej 123 - Oddział Wydziału Zdrowia
Do budynku można dojechać samodzielnie (parking za budynkiem; brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością) lub środkami komunikacji publicznej.
Dojazd autobusem komunikacji miejskiej: 25 - przystanek "Oleska - Mikołajczyka".
Dojście do Oddziału wymaga pokonania schodów. Aby wezwać pracownika do pomocy należy uruchomić dzwonek, który znajduje się po lewej stronie na fasadzie budynku.
Aby wejść do Oddziału należy skorzystać z domofonu.
W Oddziale dostępny jest schodołaz oraz przenośna pętla indukcyjna.
W budynku jest dostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku.
Zapewniamy komunikację z urzędem na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami w formie określonej w tym wniosku.
Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona w sposób wizualny lub głosowy (tablice informacyjne).
Do budynku można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem lub osobą asystującą.
Budynek przy ul. Mickiewicza 1 - Oddział Wydziału Zdrowia
Do obiektu można dojechać samodzielnie (ogólnodostępny parking przed budynkiem z wyznaczonym 1 miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnością) lub środkami komunikacji publicznej.
Dojazd autobusem komunikacji miejskiej: 10, 14, 15, 17, 25 - przystanek "Ozimska - Katowicka".
Pomieszczenia Oddziału znajdują się na wysokim parterze budynku. Dojście do oddziału wymaga pokonania schodów.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową i poruszające się na wózku mogą skorzystać z podjazdu oraz windy wchodząc tylnym wejściem do budynku – od strony wewnętrznego parkingu.
W oddziale jest dostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową i poruszających się na wózku.
Część pomieszczeń nie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami (znajdują się w piwnicy) - dojście do nich wymaga pokonania schodów.
Do budynku można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem lub osobą asystującą.