Korzystamy z plików cookie w celu dostosowania portalu do potrzeb użytkownika. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności.
adres strony internetowej, na której znajduje się opis dostępności architektonicznej siedziby głównej podmiotu
opcjonalny, tylko gdy w deklaracji dodany jest adres strony internetowej, na której znajduje się opis dostępności architektonicznej siedziby głównej podmiotu
Raport analizy wymagań dotyczących dat. Daty powinny znajdować się w tagu <time>, mieć atrybut "datetime" i mieć odpowiednie formaty. Czytaj więcej na ten temat.
Brak analizy - uruchomo ponownie walidator - kliknij przycisk "analizuj ponownie" na początku tej strony.
Nazwa podmiotu publicznego zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony www.adrespodmiotu.pl
Urząd Miasta Lublin zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej cmentarze.lublin.eu.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Data publikacji strony internetowej:
Data ostatniej dużej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Niniejsza strona jest w pełni zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia
Ostatniego przeglądu dokonano dnia
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Urząd Miasta Lublin.
Informacja dla użytkowników niepełnosprawnych
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Nawigacja jest też przyjazna dla osób niewidomych dzięki unikalnym tytułom podstron i porządkującej funkcji nagłówków.
W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności – klawisz TAB.
Linki – także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – otwierają się w tym samym oknie.
Kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:
zmiana wielkości czcionki
zmiana kontrastu
oprawa graficzna serwisu oparta jest na stylach
Zmiana rozmiaru strony
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.
Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer:
Skróty klawiszowe
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
Opera:
[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok
W najwyżej na stronie umiejscowionym menu znajdują się pomocne opcje: „Klawisze dostępności”, „Wersja tekstowa” i „Wersja kontrastowa”.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobami kontaktowymi są Agnieszka Czapska, ion@lublin.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu tel: 81 466 30 85 Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich .
Dostępność architektoniczna
Kancelaria Cmentarzy Komunalnych
Kancelaria umiejscowiona jest na cmentarzu przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71 w Lublinie. Na teren cmentarza prowadzi brama usytuowana od strony głównej ulicy. Ponadto cmentarz posiada również wejście boczne (przy sektorze S7). Obydwa wejścia są ogólnodostępne w godzinach otwarcia cmentarza. Po terenie cmentarza można poruszać się z psem asystującym i psem przewodnikiem. Budynek administracyjny w którym mieści się kancelaria cmentarza wraz salą pożegnań i kaplicą znajduje się po lewej stronie od wejścia bramą główną. Do wszystkich pomieszczeń bez utrudnień mogą dostać się osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich. W kancelarii cmentarza można uzyskać niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania cmentarzy jak również można załatwić bieżące sprawy.
Dojazd do siedziby Kancelarii Cmentarzy Komunalnych
W odległości ok. 450 metrów od kancelarii znajdują się przystanki ZTM Majdanek 01 i 02. Linie autobusowe i trolejbusowe: 21, 23, 35, 47, 153, 156, 157, 158, 161, 950 (stan na 2025-03-19).
Dostępność parkingu
Przy bramie głównej znajduje się parking na którym wydzielone są miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Drugi parking znajduje się przy branie bocznej, w pobliżu sektora S7 (dojazd drogą nieutwardzoną). Na terenie cmentarza dostępny jest bezpłatny przewóz pojazdami elektrycznymi dla wszystkich zainteresowanych osób.
Dostępność toalety
Ogólnodostępna toaleta (w tym dedykowana dla osób niepełnosprawnych) znajduje się na parterze budynku administracyjnego (za salą pożegnań). Ponadto na terenie cmentarza są rozstawione również toalety mobilne.
Utrudnienia
Na terenie cmentarza nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie istnieje możliwość obsługi osób słabo słyszących/niesłyszących w języku migowym.
Informacja o możliwości składania wniosków w sprawie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami
Zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, każdy bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować Urząd Miasta Lublin o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić do Urzędu Miasta Lublin z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej, zwanym dalej "wnioskiem o zapewnienie dostępności”.
Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:
Dane kontaktowe wnioskodawcy;
Wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym;
Wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą;
Wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Urząd Miasta Lublin odpowie na wniosek w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe Urząd Miasta Lublin niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie i wskazuje termin kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Wnioski o zapewnienie dostępności można składać:
drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Lublin, Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych Tomasza Zana 38, 20-601 Lublin
drogą elektroniczną na adres: ion@lublin.eu
poprzez ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP
Elektronicznie, na adres do doręczeń elektronicznych Urzędu Miasta Lublin: AE:PL-40073-96065-RTJAF-25 z wykorzystaniem opcji "Napisz wiadomość" oraz opatrzenia wiadomości podpisem elektronicznym.
Szczegóły o sposobie korzystania z systemu e-Doręczeń znajdują się w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl" - link do tej strony:
https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/najwazniejsze-informacje-dla-obywatela
Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Nawigacja jest też przyjazna dla osób niewidomych dzięki unikalnym tytułom podstron i porządkującej funkcji nagłówków.
W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności – klawisz TAB.
Linki – także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – otwierają się w tym samym oknie.
Kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:
zmiana wielkości czcionki
zmiana kontrastu
oprawa graficzna serwisu oparta jest na stylach
Zmiana rozmiaru strony
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.
Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer:
Skróty klawiszowe
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
Opera:
[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok
W najwyżej na stronie umiejscowionym menu znajdują się pomocne opcje: „Klawisze dostępności”, „Wersja tekstowa” i „Wersja kontrastowa”.
a11y-url
Opis: adres strony internetowej, której dotyczy deklaracja / adres strony, z której można pobrać aplikację mobilną.
Opis: data ostatniej aktualizacji (modernizacji) strony internetowej / aplikacji mobilnej, mającej wpływ na dostępność cyfrową danej strony / aplikacji.
Opis: cała treść akapitu ze stanem zgodności z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej.
Status: obowiązkowy.
Możliwe treści:
dla strony internetowej
Ta strona internetowa jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Ta strona internetowa jest niezgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
dla aplikacji mobilnej
Ta aplikacja mobilna jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Ta aplikacja mobilna jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Ta aplikacja mobilna jest niezgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niniejsza strona jest w pełni zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
a11y-ocena
Opis: cała treść akapitu zawierającego szczegóły oceny nadmiernych kosztów lub link do dokumentu zawierającego wyniki tej oceny.
Status: opcjonalny.
Treść przykładowa:
https://deklaracja-dostepnosci.info/ocena.pdf
Dodatkowy opis: Przy powołaniu się na nadmierne koszty, niezbędne jest dołączenie szczegółowych wyników oceny, o której mowa w art. 8, ust. 3 ustawy o dostępności cyfrowej lub link do tych wyników
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
Jan Nowak — Dyrektor Generalny Przykładowego Urzędu,
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich .
a11y-aplikacje
Opis: aplikacje mobilne, tytuł sekcji z informacjami o aplikacjach mobilnych podmiotu publicznego.
Status: opcjonalny, sekcja wyłącznie w deklaracji strony internetowej, której właściciel ma także aplikacje mobilne.
Opis: Zawartość sekcji z informacjami o dostępności architektonicznej siedziby głównej podmiotu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami.
Status: obowiązkowy.
Treść przykładowa:
Dostępność architektoniczna
Przykładowy Urząd — ul. Przykładowa 10, Przykład
Do budynku prowadzą 2 wejścia oznaczone literami A i B. Do obu wejść prowadzą schody. Przy schodach do wejścia A jest podjazd dla wózków. Dla gości przeznaczone jest wejście A.
Recepcja jest po prawej stronie od wejścia A. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba na wózku.
Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze. Do części korytarza prowadzą schody, które można pokonać za pomocą platformy schodowej. W budynku nie ma windy.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami jest na parterze, na wprost klatki schodowej.
Przed budynkiem są 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Opis: adres strony internetowej, na której znajduje się opis dostępności architektonicznej siedziby głównej podmiotu.
Status: opcjonalny, tylko gdy w deklaracji dodany jest adres strony internetowej, na której znajduje się opis dostępności architektonicznej siedziby głównej podmiotu.
Opis: Zawartość sekcji z informacjami o dostępności komunikacyjno-informacyjnej.
Status: obowiązkowy.
Treść przykładowa:
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W recepcji i w każdym innym miejscu można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online. Usługa jest dostępna w godzinach pracy urzędu. Usługa jest bezpłatna dla osób niesłyszących i Głuchych.
Szukanie linku do Deklaracji Dostępności odbywa się tylko na stronie głównej analizowanej strony WWW.
Analizie są poddawane wszystkie podstrony do których linki zostały odnalezione w kodzie strony WWW - w treści linku i w atrybucie href szukamy frazy 'deklaracja' oraz 'dost' (pomijane są polskie znaki).
Analizie automatycznie poddawana jest codziennie każda monitorowana strona (ponad 35 000 stron WWW).
Analizę można wywołać na życzenia klikając przycisk analizuj teraz.
Błąd odczytu oznacza brak możliwości zlokalizowania i odczytania zawartości atrybutu a11y-status.
Analiza obejmuje również liczbę wystąpień poszczególnych elementów - czy wymagany element występuje a jeśli tak to czy nie występuje wielokrotnie.
Podsumowanie i błędy
Poniższe podsumowanie obejmuje wyświetlenie wszystkich wartości poszczególnych elementów a11y.
Sekcja Błędy opisuje wszystkie znalezione błędy elementów a11y oraz błędy zapytania http w przypadku braku możliwości pobrania treści strony pomimo odnalezienia adresu URL do podstrony z Deklaracją dostępności.