Dostępność architektoniczna
Siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki mieszczący się przy Al. Solidarności 1-3 w Toruniu.
W trakcie każdego wydarzenia odbywającego się w Centrum, swoją pomocą służy Obsługa Widza, która chętnie udzieli Państwu wszelkich informacji, pomoże znaleźć i dotrzeć do konkretnego miejsca na widowni czy foyer. Pracownicy obsługi widza są w Centrum, co najmniej na godzinę przed wydarzeniem.
- Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli
Do budynku prowadzi kilka niezależnych wejść. Główne wejście zlokalizowane jest od strony Al. Solidarności i znajduje się na poziomie terenu, a komunikacja obywa się bez konieczności pokonywania schodów. Wejście na wydarzenie możliwe jest również z poziomu parkingu podziemnego za pomocą wygodnej windy.
Z lewej strony budynku (od strony Urzędu Marszałkowskiego) zlokalizowane jest wejście do restauracji, a za nim wejście do recepcji Centrum. Wejścia pozbawione są barier architektonicznych.
Dostęp do zlokalizowanego na poziomie +1 Zespołu Sal Konferencyjnych odbywa się schodami lub przestronną widną.
Wejście do CKK Jordanki poza godzinami, w których organizowane są wydarzenia możliwe jest poprzez recepcję.
Toalety dla osób ze szczególnymi potrzebami są dostępne na każdym poziomie foyer i zostały dostosowane tak, aby użytkownicy mogli z nich swobodnie korzystać. Wejścia do toalet zostały odpowiednio oznakowane. Dodatkowo w toaletach zainstalowano system przywoławczy zintegrowany z Systemem Zarządzania Budynkiem (Building Management System). Toalety dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami usytuowane są również w części administracyjnej budynku, przy Zespole Sal Konferencyjnych oraz na backstage’u (garderoby).
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
Budynek CKK Jordanki jest doskonale przystosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Komunikacja pozioma odbywa się długimi i szerokimi korytarzami, umożliwiającymi wygodne i bezpieczne poruszanie się. Komunikację pionową pomiędzy wszystkimi poziomami Centrum (od -2 do +1) wspomagają odpowiedniej wielkości windy, wyposażone w system komunikatów głosowych. Elementy sterowe w windach zainstalowano w sposób umożliwiający ławy dostęp. Sterowanie ułatwiają wypukłe przyciski z numeracją dodatkowo oznaczoną alfabetem Braille’a. W CKK Jordanki znajdują się cztery dźwigi windowe.
W trakcie większości wydarzeń, dźwig windowy łączący parking podziemny i przestrzenie foyer, obsługiwany jest przez pracownika Obsługi Widza.
- Opis dostosowań, np. pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych
W pierwszych i ostatnich rzędach Sali Koncertowej przewidziane są miejsca, gdzie można w wygodny sposób umieścić wózek inwalidzki. Uczestnictwo osób z niepełnosprawnością ruchową możliwe jest również w Sali Kameralnej, Sali Prób, Sali Prasowej i Zespole Sal Konferencyjnych.
Dodatkowo w CKK Jordanki dostępny jest mobilny system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną, dedykowany do przestrzeni Sali Koncertowej i Sali Kameralnej (lub połączonych Sal). Do dyspozycji gości dostępnych jest 10 urządzeń.
System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną (induktofoniczną) umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.
System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną składa się z odpowiednio zainstalowanego w pomieszczeniu wzmacniacza. Do wzmacniacza podłączone jest źródło dźwięku, np. mikrofon lub system nagłośnieniowy sali. Wzmacniacz wytwarza zmienne pole magnetyczne, odbierane przez cewkę telefoniczną aparatu słuchowego.
Po przełączeniu aparatu słuchowego z mikrofonu na cewkę telefoniczną, cewka odbiera zmienne pole magnetyczne i zamienia je z powrotem na sygnał elektryczny. Sygnał z cewki jest odpowiednio wzmocniony i dopasowany do ubytku słuchu przez aparat słuchowy. Dzięki temu użytkownik aparatu słuchowego może cieszyć się wyraźnym, użytecznym sygnałem, bez żadnych zakłóceń i zniekształceń z zewnątrz.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób ze szczególnymi potrzebami
W CKK Jordanki dysponujemy całodobowym, płatnym parkingiem podziemnym na 185 miejsc parkingowych, z których 5 przeznaczonych jest dla osób z niepełnosprawnościami.
Istnieje możliwość wjazdu pojazdów wyposażonych w instalację LPG.
Wjazd/wyjazd odbywa się od strony Al. Solidarności. Dodatkowo, przed wejściem głównym do Centrum, wzdłuż Al. Solidarności, znajdują się 3 bezpłatne i ogólnodostępne miejsca postojowe typu „Kiss and ride”.
Pełny opis dostępności architektonicznej budynku https://jordanki.torun.pl/deklaracja-dostepnosci/