Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.manggha.pl.
Data publikacji strony internetowej:
2018-09-01.
Data ostatniej istotnej aktualizacji:
2019-10-01.
Strona internetowa jest
częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Brak opisów alternatywnych w przypadku części fotografii i innych treści nietekstowych. Muzeum jest na etapie systematycznego uzupełniania brakujących opisów alternatywnych do archiwalnych i bieżących materiałów.
Nawigacja za pomocą klawiatury nie jest w pełni logiczna i zgodna z wyglądem strony.
Deklaracja została poddana przeglądowi dnia
2025-03-31. Przegląd został zrealizowany na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
W lutym 2025 roku Muzeum Manggha przeprowadziło wewnętrzny audyt cyfrowy prowadzonych stron internetowych pod kątem obowiązujących wytycznych WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). W wyniku przeprowadzonej analizy dostępność cyfrowa została wyznaczona jako kluczowy priorytet w planie działania Muzeum Manggha na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe W przypadku problemów z dostępnością
stron internetowych prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest
Ewa Mazurkiewicz, adres poczty elektronicznej:
ewa.mazurkiewicz@manggha.pl. Kontaktować można się także na numer telefonu +48 570 433 284.
Koordynatorką ds. dostępności jest Izabela Stąpor. Kontaktować można się mailowo na adres poczty elektronicznej
izabela.s@manggha.pl lub telefonicznie na numer telefonu +48 786 622 966.
Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz żądania zapewnienia dostępności prosimy kierować wyłącznie na adres e-mail sekretariatu muzeum:
muzeum@manggha.pl.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Muzeum powinno zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, Muzeum niezwłocznie poinformuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Muzeum może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy Muzeum odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność informacyjno-komunikacyjnaMuzeum zapewnia na swoich stronach internetowych informację o podstawowym zakresie swojej działalności w tekście odczytywalnym maszynowo, w formie nagrania w polskim języku migowym (PJM) w postaci pliku wideo oraz informacji w tekście łatwym do czytania (ETR).
Muzeum zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami obsługę z wykorzystaniem różnych sposobów i środków wspierających komunikowanie się. Dostępny jest formularz kontaktowy na stronie internetowej www.manggha.pl. Muzeum zapewnia także możliwość kontaktu za pomocą poczty elektronicznej, przesyłania wiadomości tekstowych (w tym z wykorzystaniem wiadomości SMS), komunikację audiowizualną (w tym z wykorzystaniem komunikatorów internetowych).
W recepcji budynku głównego Muzeum Manggha znajduje się stanowisko z bezpłatną usługą
wideotłumacza polskiego języka migowego. Połączenie online odbywa się z urządzenia znajdującego się w recepcji. Zachęcamy do korzystania z usługi podczas zakupu biletów oraz w celu uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące wystaw i działalności muzeum. Usługa jest dostępna od wtorku do piątku (z pominięciem dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach 10.00–15.00. Stanowisko jest oznaczone grafiką migających dłoni.
Aktualna koordynatorka ds. dostępności Muzeum Manggha posługuje się polskim językiem migowym. Posiada certyfikat językowy na poziomie B2. Po wcześniejszym umówieniu spotkania można od niej uzyskać informacje w PJM na temat podstawowej działalności Muzeum (forma kontaktu osobistego na terenie Muzeum).
Muzeum nie posiada urządzeń i środków technicznych wspierających obsługę osób słabosłyszących (brak pętli indukcyjnych, systemów FM, itp.).
Dostępność architektonicznaMuzeum zapewnia informację na temat rozkładu pomieszczeń dostępnych dla zwiedzających w sposób wizualny, dotykowy i głosowy (z udziałem obsługi recepcji). W recepcjach Muzeum są dostępne do pobrania mapy terenu w wersji kontrastowej, a także w postaci dotykowych grafik na papierze pęczniejącym z opisem w alfabecie Braille’a.
Parking Muzeum Manggha dysponuje ograniczoną liczbą miejsc parkingowych. Nie ma przewidzianych dedykowanych miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Instytucja zachęca osoby z niepełnosprawnością do wcześniejszego kontaktu z recepcją w celu zarezerwowania miejsca. Obsługa będzie starała się pomóc adekwatnie do bieżącej dostępności miejsc.
Podjazdy do budynkówParking jest pokryty kostką brukową o nieregularnej powierzchni. Z tego samego materiału jest wykonany podjazd prowadzący z parkingu na poziom wejścia na teren muzeum od ulicy Konopnickiej. Kolejne podjazdy do budynku głównego i sąsiadującej Galerii Europa – Daleki Wschód są bardziej komfortowo dostosowane do wózków inwalidzkich, mają równą nawierzchnię.
Do budynku głównego (wejście od ulicy Konopnickiej) prowadzi stosunkowo długi podjazd. W przypadku osób starszych lub w słabszej kondycji fizycznej wskazana jest pomoc osoby towarzyszącej. Jeśli wizyta byłaby planowana samodzielnie, a w odczuciu danej osoby mile widziana byłaby możliwość skorzystania z asysty, Muzeum zaprasza do wcześniejszego kontaktu z recepcją.
Do Galerii Europa – Daleki Wschód (wejście od ulicy Konopnickiej) prowadzi krótki podjazd, z którego mogą korzystać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.
Windy Na wszystkie kondygnacje Galerii Europa – Daleki Wschód można dojechać windą.
Budynek Muzeum Manggha nie posiada windy. Możliwość przemieszczania się między dwoma piętrami Muzeum Manggha zapewnia krzesełko schodowe na szynie. Wewnętrzna procedura Muzeum zakłada przy tym asystę osoby trzeciej – przeszkolonego pracownika Muzeum. Sprzęt jest skierowany przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością ruchową, która utrudnia lub uniemożliwia swobodne poruszanie się schodami. Oba piętra posiadają oddzielne wejścia do budynku. Osoby, które nie czują się komfortowo korzystając z krzesełka schodowego na szynie wewnątrz budynku, mogą dostać się na wybrane piętro wchodząc z zewnętrznego terenu Muzeum. Instytucja zastrzega, że boczne wejście do budynku z poziomu parkingu (na piętrze -1, do przestrzeni lobby) nie zawsze jest otwarte w trybie swobodnego dostępu. Muzeum zachęca do wcześniejszego kontaktu z recepcją – obsługa z wyprzedzeniem zapewni komfortowy dostęp do wybranej przestrzeni.
Toalety W budynkach znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnościami.
Toalety w budynku głównym mają niewielką przestrzeń manewrową. Prace remontowe mające na celu poprawienie komfortu użytkowania zostały wyznaczone jako jeden z kluczowych priorytetów w planie działania Muzeum Manggha na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Toaleta o w pełni komfortowej przestrzeni manewrowej znajduje się w sąsiednim budynku, Galerii Europa Daleki – Wschód.
Psy asystujące Muzeum zapewnia wstęp na teren Muzeum osobom wraz z psem asystującym, rozumianym jako odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies. Osoba korzystająca z asysty psa powinna posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający status psa asystującego oraz zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Wszelkie pytania w sprawie dostępności prosimy kierować mailowo lub telefonicznie do koordynatorki ds. dostępności Muzeum:
Izabela Stąpor
adres e-mail:
izabela.s@manggha.pl numer telefonu: +48 786 622 966