Dostępność architektoniczna
Parking przy Word Opole posiada wyznaczone miejsce dla osób niepełnosprawnych. Na portierni znajdującej się obok wjazdu do WORD od pracownika ochrony można uzyskać dokładną informację gdzie zaparkować pojazd. Na teren Ośrodka można wejść z psem asystującym.
Aby ustalić termin egzaminu lub uzyskać dodatkowe informacje na temat planowania i organizacji egzaminów należy udać się do Biura Obsługi Klienta (BOK), które znajduje się na parterze zaraz za wejściem głównym do budynku WORD. W razie potrzeby pracownik BOK pomoże skontaktować się z innym działem, egzaminatorem nadzorującym lub Dyrektorem.
W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna zamierza zapisać się na egzamin, składa do WORD wymagane dokumenty osobiście albo poprzez swojego pełnomocnika lub drogą elektroniczną online.
Rejestracja ONLINE.---Kliknij
Niezbędne dokumenty do wyznaczenia terminu egzaminu, to:
1) numer profilu PKK
2) dokument tożsamości
3) opłata za egzamin (nie dotyczy opłaty za egzamin praktyczny przeprowadzony w stosunku do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia w przypadku gdy egzamin odbywa się pojazdem zapewnionym przez osobę niepełnosprawną)
4) Wniosek o przeprowadzenie praktycznej części egzaminu państwowego na prawo jazdy pojazdem własnym, przystosowanym do rodzaju schorzenia osoby przystępującej do egzaminu.
W przypadku egzaminu państwowego na prawo jazdy osoby głuchoniemej, tłumacza języka migowego zapewnia osoba egzaminowana lub WORD.
O udziale tłumacza należy wcześniej poinformować pracownika BOK.
Przed rozpoczęciem egzaminu teoretycznego osoba egzaminowana może wnioskować o uruchomienie na ekranie monitora funkcji tłumacza języka migowego.
Egzamin praktyczny dla osoby niepełnosprawnej jest przeprowadzony pojazdem zapewnionym przez osobę egzaminowaną, oraz przystosowanym do rodzaju jej schorzenia. Pojazd taki powinien być wyposażony w tablicę „L” zgodną z warunkami technicznymi dla pojazdów przystosowanych do nauki jazdy i egzaminowania. Pojazd taki należy podstawić na egzamin około 30 minut przed planowaną godziną egzaminu. Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych na egzaminie praktycznym dla kategorii: AM- wyłącznie w przypadku egzaminu przeprowadzanego dla osoby niepełnosprawnej przy użyciu czterokołowca lekkiego lub motoroweru trójkołowego – egzamin na placu manewrowym odbywa się na takich samych zasadach jak egzamin w zakresie kat. B1 (B) C+E - podczas sprzęgania przyczepy z pojazdem silnikowym osoba niepełnosprawna, mająca niedowład kończyn dolnych lub górnych, ma na wykonanie tego zadania nie więcej niż 30 minut. Na rozprzęganie pojazdu z przyczepą ustawodawca również przewidział nie więcej niż 30 minut.
Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych na egzaminie praktycznym dla kategorii:
AM- wyłącznie w przypadku egzaminu przeprowadzanego dla osoby niepełnosprawnej przy użyciu czterokołowca lekkiego lub motoroweru trójkołowego – egzamin na placu manewrowym odbywa się na takich samych zasadach jak egzamin w zakresie kat. B1 (B)
C+E - podczas sprzęgania przyczepy z pojazdem silnikowym osoba niepełnosprawna, mająca niedowład kończyn dolnych lub górnych, ma na wykonanie tego zadania nie więcej niż 30 minut. Na rozprzęganie pojazdu z przyczepą ustawodawca również przewidział nie więcej niż 30 minut.