Dostępność architektoniczna
Dostępność architektoniczna
Adres budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce: miasto Sokółka, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8.
Do budynku dla potrzeb interesantów prowadzi jedno główne wejście od strony parku miejskiego. Wejście do budynku odbywa się po schodach głównych usytuowanych z tego kierunku. Schody posiadają 6 stopni, krawędź pierwszego i ostatniego stopnia jest oznakowana żółtymi pasami ostrzegawczymi. Drzwi wejściowe do budynku są przystosowane do przejazdu wózka inwalidzkiego.
Przed budynkiem, po lewej stronie wjazdu na parking, wyznaczono 3 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Wjazd do budynku dla osób poruszających się na wózkach możliwy jest poprzez pochylnię z dwustronnymi poręczami i spocznikami, usytuowaną od strony ul. Marsz. J. Piłsudskiego. Obok pochylni znajdują się drugie schody prowadzące do wejścia głównego.
Budynek składa się z czterech kondygnacji - parteru i pięter I-III. Zapewniono w nich wolne od barier poziomych i pionowych przestrzenie komunikacyjne. Wyjątek stanowi Wydział Komunikacji i Dróg mieszczący się po prawej stronie parteru z pionową barierą komunikacyjną spowodowaną schodami wejściowymi bez platformy lub pochylni. Zapewnia się dostęp alternatywny poprzez przywołanie i zejście pracownika merytorycznego do interesanta potrzebującego załatwić sprawę urzędową w tym wydziale.
Po wejściu na parter budynku, po lewej stronie od wejścia głównego, znajduje się Biuro Obsługi Klienta, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje o usługach w budynku i ich lokalizacji.
Na piętra można dostać się windą dostosowaną do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Na każdej kondygnacji na ścianie korytarza obok wejścia na schody umieszczono informacje wizualne na temat rozkładu pomieszczeń do obsługi interesantów w budynku.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku, po lewej stronie od wejścia.
Osoby korzystające z psa asystującego mają nieograniczony dostęp do budynku i jego pomieszczeń.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych i nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.