Dostępność architektoniczna
Siedziby Urzędu Miasta w Brzegu:
- Robotnicza 12,
- Rynek 1 - Ratusz
Urząd Miasta przy ul. Robotniczej 12 składa się z dwóch budynków: A i B, z czego budynek A wpisany jest do rejestru zabytków.
Urząd Miasta – ul. Robotnicza 12
- Otoczenie budynku:
- w pobliżu budynku znajdują się oznakowane miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz na terenie utwardzonym od strony zachodniej Urzędu Miasta,

- przy wjeździe na teren utwardzony Urzędu Miasta (wjazd pomiędzy budynkiem Komedy Powiatowej Policji a budynkiem Urzędu Miasta) została umieszczona informacja o możliwości wjazdu na teren Urzędu dla osób z niepełnosprawnościami po uprzednim powiadomieniu dozoru miejskiego. Na terenie utwardzonym znajduje się oznakowane miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.

2. Wejście do budynku: do budynku prowadzą trzy wejścia:
- wejście główne do budynku A – od strony ulicy Robotniczej – wejście posiada bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową z uwagi na prowadzące do wejścia schody. Przy balustradzie zostały zamontowane poręcze umożliwiające prawo i lewo stronne ich użytkowanie oznakowane w alfabecie Braille’a.

- wejście do budynku B – od strony zachodniej budynku (teren utwardzony – droga pożarowa) – wejście posiada bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową z uwagi na schody prowadzące na kondygnację,

- wejście do budynku B – z poziomu wewnętrznego terenu utwardzonego Urzędu (od strony Parku nad Fosą) prowadzi podjazd umożliwiający swobodny wjazd do wejścia, przy którym zainstalowany jest dzwonek. Przywołana osoba udzieli informacji w zakresie prowadzonych spraw.

Jednocześnie w budynku B, na parterze (przy Kasie Urzędu Miasta) wyznaczony został tzw. Punkt obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Jest to przyjazne miejsce do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami np. mających trudności z poruszaniem się. Punkt ten został oznakowany.

3. Rozmieszczenie funkcji w budynku:
- na każdej kondygnacji budynku A i B zostały umiejscowione dotykowe plany tyflograficzne zawierające informacje na temat rozkładu pomieszczeń w budynku. Plany zawierają opisy w alfabecie Braille’a. Do każdego planu dołączony jest znacznik nawigująco – informacyjny ułatwiający odnalezienie planu, który współpracuje z ogólnodostępną aplikacją – GMark.
Aplikacja wykrywa znacznik i odczytuje informacje o nich z serwera. Gdy aplikacja odnajdzie znacznik, powiadamia o tym użytkownika i umożliwia mu uruchomienie znacznika. Pozwala na szybkie zorientowanie się w przestrzeni, przemieszczanie się i odnajdywanie pożądanych lokalizacji. System dedykowany jako wsparcie dla osób z dysfunkcją wzroku.
Poniżej link do aplikacji:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gallium.gmark.
Plany wyposażone zostały również w system komunikacji NFC umożliwiający bezprzewodową i bezdotykową komunikację pomiędzy urządzeniem a planem tyflograficznym.
- w holu głównym znajdują się miejsca do odpoczynku – krzesła wraz ze stolikami,
- na parterze w budynku A, blisko wejścia głównego znajduje się Biuro Podawcze, które oznakowane jest w sposób widoczny i kontrastowy.
4. Poruszanie się wewnątrz budynku:
- wewnątrz budynków znajdują się schody, które stanowią jedyną możliwość poruszania się pomiędzy poszczególnymi piętrami. Stanowią barierę architektoniczną dla osób z niepełnosprawnością ruchową, matek z wózkami oraz dla osób z ciężkim bagażem,
- ciągi komunikacyjne w budynkach są szerokie bez zbędnych przeszkód architektonicznych umożliwiające swobodne poruszanie się,
- schody wewnątrz budynku posiadają poręcze przyścienne umożliwiające lewo- i prawostronne ich użytkowanie,
- początek i koniec biegu schodów oznaczony jest w sposób kontrastowy,
- drzwi do pomieszczeń biurowych posiadają oznaczenia dla osób niewidomych i słabowidzących,
- na parterze budynku B (obok kasy) znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- na poszczególnych kondygnacjach umieszczone są czytelne informacje o numerze piętra,
- umożliwiony jest wstęp do budynków osobie korzystającej z psa asystującego,
- poręcze zostały oznakowane nakładkami w alfabecie Braille’a,
- na każdej kondygnacji ulokowane zostały materace ewakuacyjne służące do ewakuacji osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się.
5. Pozostałe istotne informacje:
- drzwi wejściowe główne (bud. A) są masywne o utrudnionym sposobie otwierania,
- drzwi do pomieszczeń biurowych w budynku B mają szerokość
w świetle ościeżnicy 80 cm, wysokość do klamki 110 cm, - drzwi do pomieszczeń biurowych w budynku A mają szerokość 140 cm, przy czym czynne jest tylko jedno skrzydło o szerokości 64cm. Klamka umieszczona na wysokości 125 cm.
Urząd Miasta – Rynek 1 – Ratusz
Budynek ratusza miejskiego posiada bariery architektoniczne oraz nie jest przystosowany do obsługi osób, które mają trudności w poruszaniu się. Wejście do budynku możliwe jest tylko po schodach, wewnątrz nie ma windy. Schody wejściowe i schody na korytarzach nie są oklejone taśmą. Drzwi pomieszczeń w budynku nie posiadają oznaczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.
W budynku nie ma toalety przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu wejścia do budynku są wyznaczone dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń przeznaczonych dla interesantów można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem (zgodnie z przepisami, konieczne jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę z niepełnosprawnością certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych).
Jednocześnie został umożliwiony dostęp alternatywny, w szczególności w postaci zapewnienia wsparcia innej osoby po zasygnalizowaniu telefonicznie przez osobę ze szczególnymi potrzebami (pod nr telefonu 77 416 02 00 lub alternatywnie 77 404 55 26) chęci uzyskania dostępu, a także poprzez wprowadzenie takiej organizacji, która po zasygnalizowaniu telefonicznie przez osobę ze szczególnymi potrzebami (pod nr telefonu 77 416 02 00 lub alternatywnie 77 404 55 26) chęci uzyskania dostępu, umożliwia realizację potrzeb w niezbędnym dla tej osoby zakresie.