1. Dla klientów Urzędu dostępne są trzy wejścia do budynku. Dwa są od strony Rynku – północnej, jedno wejście jest od strony południowej z parkingu ogólnodostępnego. Dla osób niepełnosprawnych dostępne wejście jest od strony północnej, tzw. wejście główne. Budynek dostosowany jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Posiada podjazd i drzwi wejściowe otwierane automatycznie.
2. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są wszystkie pomieszczenia. Budynek wyposażony jest w windę oraz toaletę dostosowaną dla osób niepełnosprawnych.
3. Na parterze budynku znajduje się tablica informacyjna dla klientów Urzędu. W budynku nie ma pętli indukcyjnych dla osób słabosłyszących. Nie ma też oznaczeń w alfabecie Braillea, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących.
4. Na parkingach publicznych, zarówno od strony północnej (wejście główne) jak i południowej wydzielone są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Z miejsc parkingowych możliwy jest dostęp do pochylni znajdującej się przy wejściu głównym i dalej do windy znajdującej się na parterze budynku Urzędu.
5. Zgodnie z art.20a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz.426), osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, w tym także do budynków biurowych i socjalnych.
Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych oraz certyfikatu potwierdzającego, że pies posiada status psa asystującego.
Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia.
Certyfikat wydaje uprawniony do tego podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów.
Rodzaje psów asystujących, warunki, jakie powinny spełniać podmioty uprawnione do wydawania certyfikatu oraz pozostałe kwestie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz.U. 2010, Nr 64, poz.399).
6. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1824), osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się z Urzędem Miasta i Gminy w Wysokiej:
- elektronicznie – mail: office@gminawysoka.pl
- osobiście – sekretariat Urzędu Miasta i Gminy w Wysokiej, pok.27 II piętro.
W sprawach szczególnie skomplikowanych, osoba uprawniona powinna zgłosić chęć skorzystania z tłumacza języka migowego, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie za pośrednictwem osoby słyszącej pod nr tel. 67 2871004 lub przez e-mail: office@gminawysoka.pl
W zgłoszeniu należy wskazać rodzaj sprawy jaką chcemy załatwić.
Ponadto osoba uprawniona ma prawo do korzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z Urzędem.
Osoba przybrana to osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielania jej pomocy w załatwianiu spraw.