Dostępność architektoniczna
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Instytucja znajduje się na parterze i pierwszym piętrze budynku.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
Budynek, w którym znajduje się siedziba Powiatowego Urzędu Pracy w Kamieniu Pomorskim, jest częściowo przystosowany do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami (np. matek z wózkami dziecięcymi, osób poruszających się wózkami aktywnymi, rehabilitacyjnymi, elektrycznymi lub osób z czasową lub trwałą niepełnosprawnością ruchową.)
Powiatowy Urząd Pracy w Kamieniu Pomorskim w 2024 przeprowadził modernizację wejścia do budynku.
Wykonane prace przyczyniły się do zwiększenia dostępności w następującym zakresie:
- zapewnienie miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami na terenie urzędu;
- brak ograniczeń dotyczących położenia pochylni dla osób poruszających się na wózkach, opuszczających pojazd;
- zapewnienie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, w postaci trasy wolnej od przeszkód z parkingu do budynku urzędu, na którą składa się:
- brak nierówności,
- brak spadków,
- brak schodów,
- brak nagłych zmian poziomu terenu,
- brak wąskich przejść,
- zastosowanie płytek prowadzących i ostrzegawczych ułatwiających nawigację,
- zastosowanie poręczy ochronnych i balustrad dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Budynek, w którym mieści się urząd posiada nadal bariery architektoniczne (schody prowadzące na parter i 1 piętro). Klienci ze szczególnymi potrzebami (np. matki z wózkami dziecięcymi, osoby poruszające się wózkami aktywnymi, rehabilitacyjnymi, elektrycznymi lub osoby z czasową lub trwałą niepełnosprawnością ruchową), mogą doświadczyć bariery architektonicznej przy wejściu na parter i 1 piętro budynku.
Za drzwiami głównymi znajduje się przedsionek oraz kolejne drzwi wejściowe na klatkę schodową, na której znajduje się 9 schodów (wyposażonych w poręcz), prowadzących na parter urzędu. Stopnie schodów, znajdujące się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kamieniu Pomorskim, na parterze i na pierwszym piętrze oznaczono żółto-czarnymi taśmami (na pierwszym i ostatnim stopniu schodów). Budynek nie posiada windy. Dla osób ze szczególnymi potrzebami (np. matek z wózkami dziecięcymi, osób poruszających się wózkami aktywnymi, rehabilitacyjnymi, elektrycznymi lub osób z czasową lub trwałą niepełnosprawnością ruchową), przystosowany jest parter budynku, gdzie znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnością (po prawej stronie od drzwi wejściowych na parter budynku).
Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.
Urząd dysponuje schodołazem lub zobowiązuje się do wyznaczenia osoby wspomagającej, która pomoże pokonać istniejące bariery architektoniczne. W przypadku kiedy, osoby ze szczególnymi potrzebami (np. osoby poruszające się wózkami aktywnymi, rehabilitacyjnymi, elektrycznymi lub osoby z czasową lub trwałą niepełnosprawnością ruchową), niekoniecznie chcą skorzystać z pomocy schodołaza, mogą nawiązać kontakt z pracownikiem urzędu poprzez zamontowany włącznik sygnalizacji dźwiękowej, który jest oznaczony znakiem dla osób z niepełnosprawnośćią (włącznik znajduje się w przedsionku budynku po lewej stronie). Słysząc dźwięk sygnalizacji, pracownik dostaję informacje o konieczności obsługi osoby z niepełnosprawnością i schodzi do klienta. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących. Urząd nie zapewnia informację na temat rozkładu pomieszczeń,: w sposób wizualny, dotykowy. Natomiast pracownicy udzielają informacji głosowej na temat rozkładu pomieszczeń w budynkach, gdzie obsługiwani są klienci urzędu.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Powiatowy Urząd Pracy w Kamieniu Pomorskim posiada parking oraz miejsa parkingowe wyznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Brak utrudnień w sposobie korzystania z miejsc prakingowych. Trasa wolnej od przeszkód z parkingu do budynku urzędu, na którą składa się: brak nierówności, brak spadków, brak schodów, brak nagłych zmian poziomu terenu, brak wąskich przejść, zastosowanie płytek prowadzących i ostrzegawczych ułatwiających nawigację, zastosowanie poręczy ochronnych i balustrad dla osób ze szczególnymi potrzebami. Parking jest bezpłatny i niestrzeżony.
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.