Dostępność architektoniczna
Dostępność architektoniczna Sąd Rejonowy w Chełmnie, ul. Toruńska 3, 86-200 Chełmno
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli
Do budynku prowadzi ogólnodostępne wejście dla interesantów przez drzwi od strony ul. Toruńskiej 3. Osoby z problemami motorycznymi oraz niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich bądź o kulach, a także rodzice z wózkami dziecięcymi wchodzą do budynku przez bramę od ul. 22 Stycznia. Przy wejściu ogólnodostępnym od ul. Toruńskiej 3 znajduje się dzwonek dostosowany wysokością montażu dla osoby siedzącej na wózku, za pomocą którego można wezwać pracownika ochrony, który to zaprowadza interesanta do bramy od ul. 22 Stycznia. Po wejściu do budynku sądu osoby kontrolowane są przez pracowników ochrony pod kątem wnoszenia do budynku przedmiotów niebezpiecznych. Do kontroli wykorzystywane są: bramka do wykrywania metali oraz ręczny wykrywacz metali. Po dokonaniu kontroli interesanci udają się do miejsc przeznaczenia (Biuro Obsługi Interesanta, sale rozpraw, sekretariaty wydziałów itd.), schodołazem oraz korytarzami lub schodami wewnętrznymi.
Schodołaz to urządzenie przystosowane dla osób niepełnosprawnych o wadze do 130 kg, a obsługują je ręcznie pracownicy ochrony. Schodołaz przeznaczony jest dla wózków z dużymi kołami tylnymi. W przypadku chęci skorzystania ze schodołazu prosimy o poinformowanie o tym fakcie bezpośrednio lub telefonicznie pracowników ochrony (tel. 56 6770234) lub pracownika Samodzielnej Sekcji Administracyjnej Sądu Rejonowego w Chełmnie (tel. 56 6770202).
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind
Budynek nie jest wyposażony w windę. Ruch w budynku odbywa się korytarzami i klatkami schodowymi na poszczególne kondygnacje. Szerokość korytarzy i schodów umożliwia swobodne poruszanie się interesantów w budynku. Znajdująca się na parterze budynku toaleta publiczna ze względu na swoje gabaryty pozwala na korzystanie z nich przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich. Osoby niepełnosprawne ruchowo, poruszające się na wózku inwalidzkim bądź o kulach, mogą przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami budynku także za pomocą schodołazu.
Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych
Budynek nie posiada systemu informacji głosowej przeznaczonej do przekazywania komunikatów o zagrożeniach w obiekcie (np.: pożarowych, terrorystycznych). Wszystkie sale rozpraw wyposażone są w system powiadamiania świadków oczekujących na rozprawy na korytarzach sądowych. W budynku nie ma systemu wspomagania słuchu, tzw. pętli indukcyjnej. Budynek posiada oznaczenia w języku Braille’a, oraz oznaczenia kontrastowe lub wykonane w druku powiększonym dla osób słabowidzących lub niewidomych.
Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych
Sąd nie posiada dodatkowego miejsca parkingowego, na którym mógłby wytyczyć miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Przed obiektem znajduje się publiczny parking z wyznaczonym miejscem parkingowym dla niepełnosprawnych (strefa płatnego parkowania).
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach
Regulamin wewnętrzny bezpieczeństwa i porządku w Sądzie Rejonowym w Chełmnie umożliwia wstęp do budynku sądu psów przewodników asystujących osom niepełnosprawnym oraz psa policyjnego. Nie ma ograniczeń w tym zakresie.
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego
Sąd Rejonowy w Chełmnie zapewnia dostęp do bezpłatnego świadczenia usług tłumacza Polskiego Języka Migowego, Systemu Językowo-Migowego. Sąd Rejonowy w Chełmnie nie zapewnia bezpłatnych usług tłumacza Sposobu Komunikowaniu się Osób Głuchoniemych.
Dodatkowe informacje dla osób z niepełnosprawnościami.