Dostępność architektoniczna
Dostępność architektoniczna budynków Sądu Rejonowego w Chrzanowie przy Alei Henryka 23 oraz ul. Sądowej 7 i ul. Grunwaldzkiej 6.
Budynek al. Henryka 23:
Do budynku Sądu można wejść/wyjść wejściem od strony al. Henryka, które jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Dodatkowo są zamontowane automatycznie otwierane drzwi. Przed budynkiem znajdują się oznaczone publicznie dostępne miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Na parterze budynku znajduje się:
· Biuro Obsługi Interesanta oraz Czytelnia Akt całkowicie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością, gdzie można skorzystać m.in. z programu tłumaczenia języka migowego on-line, pętli indukcyjnej, powiększalnika stacjonarnego, elektronicznych lup. Stanowiska dla petenta są wyposażone w stoły oraz fotele, które są regulowane w taki sposób, aby dało się swobodnie i wygodnie siedzieć;
· Dziennik Podawczy, w którym jest wydzielone stanowisko do obsługi osób z niepełnosprawnością. Można skorzystać również z pętli indukcyjnej;
· toaleta w pełni dostosowana dla osób z niepełnosprawnością (armatura łazienkowa, włączniki światła, dyspenser do ręczników papierowych, bezdotykowy dozownik na mydło, płyn dezynfekcyjny – wszystkie zasilane bateryjnie, system przyzywania pomocy, wieszak na ubrania, torebki, lustro, poręcze, uchwyt na kule).
W budynku Sądu znajduje się winda przystosowana dla osób z niepełnosprawnością, którą dojechać można na wszystkie kondygnacje i dostać się do wszystkich sal rozpraw.
Budynek ul. Sądowa 7:
Do budynku Sądu można wejść/wyjść wejściem od strony ul. Sądowej, które jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – można skorzystać z rozkładanego, metalowego podjazdu dla wózków inwalidzkich, dostępnego na parterze w dyżurce ochrony. Dodatkowo na odpowiedniej wysokości zamontowany jest dzwonek do drzwi, aby z wózka inwalidzkiego móc swobodnie przywołać pomoc.
Na parterze budynku znajduje się toaleta w pełni dostosowana dla osób z niepełnosprawnością (armatura łazienkowa, włączniki światła, dyspenser do ręczników papierowych, bezdotykowy dozownik na mydło, płyn dezynfekcyjny – wszystkie zasilane bateryjnie, system przyzywania pomocy, wieszak na ubrania, torebki, lustro, poręcze, uchwyt na kule).
Budynek ul. Grunwaldzka 6:
Do budynku Sądu można wejść/wyjść wejściem od strony ul. Sokoła, w pełni dostosowanym dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się tam również parking z wydzielonymi miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na odpowiedniej wysokości zamontowany jest dzwonek/domofon do drzwi, aby z wózka inwalidzkiego móc swobodnie przywołać pomoc.
Na parterze budynku znajduje się toaleta w pełni dostosowana dla osób z niepełnosprawnością (armatura łazienkowa, włączniki światła, dyspenser do ręczników papierowych, bezdotykowy dozownik na mydło, płyn dezynfekcyjny – wszystkie zasilane bateryjnie, system przyzywania pomocy, wieszak na ubrania, torebki, lustro, poręcze, uchwyt na kule).
Wszystkie budynki:
W każdym budynku Sądu zostały zamontowane plany tyflograficzne, tabliczki informacyjne z NFC, nakładki antypoślizgowe na schodach, pasy w postaci pojedynczych pinezek dotykowych naklejanych w układzie równoległym na początku i na końcu biegu schodów. Budynki Sądu są wyposażone w obsługiwane przez pracowników ochrony elektryczne krzesła ewakuacyjne, za pomocą których można się sprawnie i szybko przemieszczać po kondygnacjach budynków, a także w przenośne pętle indukcyjne. Na salach rozpraw można skorzystać z przenośnej konferencyjnej pętli indukcyjnej. Dodatkowo budynek na al. Henryka jest wyposażony w schodołaz oraz wózek inwalidzki, za pomocą którego i przy pomocy, np. pracownika ochrony lub pracownika Sądu można poruszać się po budynku. Do każdego budynku można wejść z psem asystującym. Wszystkie sale rozpraw znajdujące się w trzech obiektach budowlanych Sądu są dostępne dla osób z niepełnosprawnością dzięki znajdującemu się w nich wyposażeniu.