Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym
Do budynków i pomieszczeń Sądu Okręgowego we Elblągu można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacja na temat zasad wejścia na teren Sądu w towarzystwie psa asystującego i psa przewodnika dostępna jest na stronie internetowej sądu w zakładce: Informacje dla osób z niepełnosprawnością
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego
Sąd Okręgowy w Elblągu umożliwia osobom niesłyszącym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza języka migowego online.
Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.
Z usługi tłumacza języka migowego online można skorzystać w następujący sposób:
- Poprzez zgłoszenie się ze swoją sprawą do siedziby Sądu - Biura Obsługi Interesantów. Pracownik (za pośrednictwem komputera z kamerą) połączy się z tłumaczem języka migowego. Tłumacz będzie pośredniczył w rozmowie między klientem a urzędnikiem. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym.
- Z usługi można skorzystać także, nie wychodząc z domu. Konieczne jest, posiadanie sprzętu komputerowego (komputer PC, laptop, tablet) wyposażonego w kamerę i podłączonego do Internetu.
Stanowisko z dostępem do usługi tłumacza języka migowego znajduje się w następujących lokalizacjach:
- Biuro Obsługi Interesantów, Sąd Okręgowy w Elblągu, ul. Płk. Dąbka 21,
- Biuro Obsługi Interesantów, Sąd Okręgowy w Elblągu, Plac Konstytucji 1
Z pomocy tłumacz on-line języka migowego można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 – 15:00.
Mobilne pętle indukcyjne
W Sądzie Okręgowym w Elblągu zostały zainstalowane mobilne pętle indukcyjne do obsługi osób słabosłyszących. Stanowiska z dostępem do pętli indukcyjnych znajdują się w następujących lokalizacjach:
- Biuro Obsługi Interesanta, Sąd Okręgowy w Elblągu, ul. Płk. Dąbka 21
- Biuro Obsługi Interesanta, Sąd Okręgowy w Elblągu, Plac Konstytucji 1
Istnieje możliwość skorzystania z mobilnej pętli indukcyjnej w pozostałych pomieszczeniach.
W budynku Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów przy ul. Gen. K. Pułaskiego 1 nie ma pętli indukcyjnych.
Dodatkowe informacje
Budynki przy Placu Konstytucji 1 i przy ul. Płk. Dąbka 21 Sądu są wyposażone w krzesła do ewakuacji osób z ograniczoną zdolnością poruszania się.
Czytelnia Akt w budynku przy ul. Płk. Dąbka 21 wyposażona jest w: krzesła z regulowaną wysokością, biurka z regulowanym blatem, lupy powiększające dla osób słabowidzących.
Biuro Obsługi Interesantów i Biuro Podawcze w budynku przy Placu Konstytucji 1 jest wyposażone w lupy powiększające dla osób słabowidzących.
Informacja na temat zakresu działalności sądu dostępna jest na stronie internetowej sądu w postaci nagrania w polskim języku migowym, informacji w tekście łatwym do czytania (ETR - Easy do read) oraz w zakładce: Informacje dla osób z niepełnosprawnością
Na stronie internetowej sądu został uruchomiony Wirtualny Asystent – Czatbot. Usługa działa 24 godziny na dobę, codziennie i nie ma ograniczeń co do ilości wprowadzanych sygnatur. Przycisk wywołujący Wirtualnego Asystenta znajduje się w prawym dolnym rogu okna przeglądarki i jest on zawsze widoczny niezależnie od wybranej podstrony w ramach strony internetowej Sądu. Aby rozpocząć komunikację z Asystentem należy nacisnąć ikonę konwersacji oraz kontynuować dialog z Asystentem za pomocą wyświetlanych opcji. Dzięki tej usłudze można sprawdzić status sprawy na podstawie wprowadzonej sygnatury.
Osoby zmagające się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a także osoby wymagające wsparcia ze względu na wiek lub stan zdrowia w sytuacji wezwania do Sądu na rozprawę mogą skontaktować się:
- telefonicznie z sekretariatem właściwego wydziału albo z Biurem Obsługi Interesantów (numery telefonów: 55 611 24 00, 55 62 90 900),
- telefonicznie z Koordynatorem ds. dostępności (numer telefonu: 55 629 09 71)
- za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: boi.cywilny@elblag.so.gov.pl; boi.karny@elblag.so.gov.pl)
w celu poinformowania, że na rozprawę została wezwana osoba ze szczególnymi potrzebami. Informacja ta pozwoli przygotować dla rozpoznania sprawy odpowiednią salę rozpraw, do której dotarcie nie powinno być skomplikowane, jak również w razie istnienia takowej konieczności, zadbać Sądowi o zapewnienie stosownej opieki w zakresie poruszania się osoby niepełnosprawnej lub nieporadnej po terenie budynku Sądu.