Dostępność architektoniczna
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój sp. z o.o. to miejsce o bogatej historii i wyjątkowym charakterze, które przyciąga kuracjuszy z całej Polski. Jego architektura, pełna historycznych budynków, nadaje mu niepowtarzalny klimat. Jednakże, z uwagi na zabytkowy status wielu obiektów, wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych w zakresie dostępności dla osób
z niepełnosprawnościami stanowi niemałe wyzwanie. Zachowanie autentyczności budynków i ich pierwotnej konstrukcji często wyklucza możliwość gruntownych modyfikacji. Ograniczenia konserwatorskie uniemożliwiają np. instalację wind, poszerzenie korytarzy czy całkowite usunięcie barier architektonicznych, takich jak schody czy wąskie wejścia. Mimo tych trudności, Uzdrowisko stara się wprowadzać stopniowo możliwe udogodnienia w celu poprawy dostępności swoich obiektów. Wykwalifikowany personel służy pomocą w zakresie dostępności informacji, komunikacji oraz poruszania się po obiektach, zapewniając pacjentom komfortowy i bezpieczny pobyt.
- Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli:
Wejścia do poniższych budynków są przystosowane do osób niepełnosprawnych oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich:
- Szpitala Specjalistycznego,
- Zakładu Przyrodoleczniczego,
- Szpitala Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjnego dla dzieci „Stokrotka”,
- Pawilonów Sanatoryjnych: Azalia, Limba, Magnolia - Apartamenty Rubin i Szafir,
Modrzew, Tulipan,
- Jadalnia i Klub kuracjusza,
- Tężni – „Inhalatorium”
- Opis dostępności korytarzy, schodów i wind:
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o. dysponuje dziewięcioma w pełni przystosowanymi obiektami dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie pomieszczenia, w tym ogólnodostępne łazienki, zostały dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Budynki wyposażono w windy umożliwiające transport osób na wózkach inwalidzkich oraz podjazdy ułatwiające poruszanie się. Przestronne korytarze i szerokie drzwi zapewniają swobodną komunikację.
Dodatkowo, jedenaście obiektów częściowo spełnia wymogi dostępności, oferując wolne od barier przestrzenie komunikacyjne. Korytarze tych budynków umożliwiają kuracjuszom i pacjentom Uzdrowiska łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń, w tym gabinetów lekarskich, zabiegowych oraz pokoi.
- Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych:
W holu głównym szpitala znajduje się pochylnia, która ułatwia poruszanie się pacjentom między takimi miejscami jak Dział Obsługi Medycznej, Recepcja Uzdrowiska oraz Szpital z bazą zabiegową. W Zakładzie Przyrodoleczniczym dostępna jest również platforma łącząca bazę zabiegową z pawilonem sanatoryjnym Modrzew. Budynek szpitala specjalistycznego, oprócz głównego wejścia z podjazdem dla karetek, posiada dodatkowe wejście przystosowane dla osób
z ograniczoną mobilnością. Dostęp do Zakładu Przyrodoleczniczego ułatwia także zewnętrzna pochylnia, zapewniająca osobom niepełnosprawnym wygodne wejście do budynku.
Dodatkowo, na terenie traktu zabiegowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego „Stokrotka” oraz w Zakładzie Przyrodoleczniczym znajduje się basen rehabilitacyjny i leczniczy, wyposażony
w podnośnik basenowy przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
- Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych:
Uzdrowisko Goczałkowice – Zdrój sp. z o.o. posiada miejsca parkingowe dedykowanych dla osób niepełnosprawnych znajdujące się na parkingu niestrzeżonym.
- Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach:
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej, między innymi takich jak Uzdrowisko Goczałkowice – Zdrój sp. z o.o.
Warunkiem wejścia na teren Uzdrowiska z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w: uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Możliwość wejścia na teren Uzdrowiska z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej
z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.