Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (t.j. Dz.U. 2019 poz. 848) każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Zgodnie z art. 29 i 30 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1062) każdy, bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować podmiot publiczny o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Wniosek o zapewnienie dostępności zawiera:
- dane kontaktowe wnioskodawcy,
- wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym,
- wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
- wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Wniosek o zapewnienie dostępności można złożyć:
- pocztą na adres:
Sąd Rejonowy dla Wrocław-Krzyków we Wrocławiu, ul. Podwale 30, 50-040 Wrocław;
- osobiście w Biurze Podawczym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu;
- drogą elektroniczną:
Zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku następuje bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminach 7 dni (dla wniosków dotyczących dostępności cyfrowej) lub 14 dni (dla wniosków dotyczących dostępności informacyjno-komunikacyjnej lub architektonicznej) od dnia złożenia wniosku o zapewnienie dostępności.
Jeżeli zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku nie jest możliwe w podanych wyżej terminach, podmiot publiczny niezwłocznie powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż
2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
W uzasadnionych przypadkach, gdy zapewnienie dostępności w zakresie wskazanym we wniosku jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, podmiot publiczny niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę o braku możliwości zapewnienia dostępności uzasadniając swoje stanowisko i wskazując okoliczności uniemożliwiające zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku.
Brak możliwości zapewnienia dostępności nie zwalnia podmiotu publicznego z obowiązku zapewnienia dostępu alternatywnego.
W przypadku, gdy podmiot publiczny nie zapewnił wnioskodawcy dostępności w ustawowym terminie lub też z powodów określonych w zawiadomieniu o braku możliwości zapewnienia dostępności, wnioskodawcy przysługuje prawo do złożenia skargi na brak dostępności.
Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON w terminie 30 dni od dnia upływu terminu do otrzymania odpowiedzi na wniosek lub od dnia otrzymania zawiadomienia.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.