Dostępność architektoniczna
Sąd Okręgowy w Nowym Sączu jest zlokalizowany w dwóch budynkach:
· przy ulicy Pijarskiej 3
Przed budynkiem wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami. Do budynku prowadzi jedno wejście główne, bezpośrednio z chodnika przy ul. Pijarskiej 3. Przy drzwiach zainstalowano dzwonek dla osób z niepełnosprawnością – „wezwanie pomocy”. Bezpośrednio za drzwiami znajduje się przedsionek i schody. Dla wózków inwalidzkich przeznaczona jest pochylnia na placu wewnętrznym sądu, która jest udostępniana po zawiadomieniu pracownika ochrony przyciskiem przy wejściu głównym. Na parterze znajduje się winda, którą można przemieścić się na wyższe poziomy budynku. Winda może być obsługiwana samodzielnie lub przy pomocy pracownika ochrony. Winda jest wyposażona w barierkę, lustro i przycisk przyzywowy.
Toalety dla osób z niepełnosprawnością są zlokalizowane na parterze budynku i zostały wyposażone w system przyzywowy umożliwiający wezwanie pomocy w razie potrzeby. W toaletach zamontowano dozowniki do mydła uruchamiane automatycznie.
Na parterze budynku znajduje się Biuro Podawcze, Biuro Obsługi Interesanta, Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego oraz Czytelnia Akt. W Czytelni przy jednym stanowisku znajduje się elektroniczna lupa. Zarówno w Czytelni, jak i w Biurze Obsługi Interesantów znajdują się stojaki na kule ortopedyczne.
Miejsca, gdzie interesanci mogą wypełniać wnioski i pisać pisma są odpowiednio doświetlone.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, jednakże pomoc w dotarciu do właściwego miejsca świadczą pracownicy ochrony.
- przy ulicy Strzeleckiej 1a
Przed budynkiem wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami. Budynek posiada jedno wejście główne do którego prowadzą schody. Obok schodów znajduje się platforma dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz przycisk przywołujący pracownika ochrony celem jej uruchomienia. Na parterze znajduje się winda, którą można dotrzeć na wyższe poziomy budynku, za wyjątkiem poziomu 3. Poziom 3 jest niedostępny dla petentów. Winda może być obsługiwana samodzielnie bądź przy pomocy pracownika ochrony. Winda jest wyposażona w barierkę, lustro i przycisk przyzywowy. Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na wszystkich piętrach budynku. Sale rozpraw są wyposażone w stojaki na kule ortopedyczne. W budynku nie ma Czytelni akt, Biura Podawczego, Biura Obsługi Interesanta oraz Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego, gdyż wszystkie te komórki znajdują się w budynku przy ul. Pijarskiej. Budynek nie posiada oznaczeń w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, jednakże dostęp do wszystkich pomieszczeń przeznaczonych dla interesantów jest możliwy z pomocą pracownika ochrony.
Windy znajdujące się w budynkach nie są przystosowane do ewakuacji w przypadku pożaru. Ewakuacja z budynków jest możliwa poprzez klatki schodowe oraz poziome drogi ewakuacyjne. W celu umożliwienia ewakuacji osobom z niepełnosprawnością ruchową obiekt jest wyposażony w krzesła transportowe (2 sztuki - po 1 w każdym budynku). Pracownicy ochrony mają za zadanie m.in. zarządzać ewakuacją z obiektów.
Budynki nie są dostosowane do potrzeb osób niewidzących.
W Sądzie działają dwa Opiniodawcze Zespoły Sądowych Specjalistów: I OZSS ma siedzibę na parterze w budynku Sądu Okręgowego przy ulicy Strzeleckiej 1a, natomiast II OZSS mieści się w Sądzie Rejonowym w Zakopanem przy ulicy Gimnazjalnej 13 na I piętrze. Do budynku Sądu Rejonowego w Zakopanem prowadzą dwa wejścia: wejście główne z podjazdem dla wózków i wejście od tylnej strony budynku, z podjazdem dla wózków wprost do windy. Windy są wyposażone w barierki i system przyzywowy. Przed budynkiem wyznaczone jest jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnością. Na pierwszym piętrze znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością.