Dostępność architektoniczna
Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie znajduje się przy ulicy Kościuszki 27.
Przed budynkiem, przed bramą i furtką znajdują się dwa miejsca parkingowe dla samochodów dla osób niepełnosprawnych.
Wzdłuż bocznego ogrodzenia znajdują się miejsca parkingowe dla samochodów.
Na posesję wchodzi się przez furtkę (brak dzwonka).
Do budynku prowadzi chodnik o szerokości ok 5m oraz schody – 8 stopni.
Do wejścia głównego oprócz schodów prowadzi podjazd dla wózków inwalidzkich.
Do budynku szkoły prowadzi ogólnodostępne wejście przez drzwi zewnętrzne (wejście główne).
Osoby z problemami motorycznymi oraz osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich i ich opiekunowie wchodzą przez szerokie drzwi ewakuacyjne – 2 m.
Od strony wschodniej szkoły znajdują się drugie drzwi wejściowe prowadzące do szatni szkolnej. Przy wejściu znajdują się schody, przy których po obu stronach zamontowane są poręcze. Obecnie wyłączone z użytku ze względu na rozbudowę szkoły.
Wewnętrzna struktura budynku (parter, I piętro, II piętro) opiera się na schodach (po 10 stopni każde półpiętro), których pokonanie może stanowić pewną uciążliwość dla osób ograniczonych ruchowo. Istnieje jednak możliwość pokonania tych utrudnień za pomocą schodołazu gąsiennicowego, który uruchamiany jest po uprzednim poinformowaniu pracownika szkoły o tej konieczności.
Z uwagi na ograniczoną powierzchnię placówki, nie ma możliwości zainstalowania windy, jak również platformy dla potrzeb osób niepełnosprawnych, prowadzących na wyższe kondygnacje budynku.
Na parterze znajdują się niezbędne dla interesantów pomieszczenia takie jak sekretariat czy gabinet dyrektora, do których trzeba wejść po schodach.
Przy schodach po prawej stronie jest zamontowana poręcz.
W budynku znajduje się toaleta dla niepełnosprawnych na I piętrze, do której prowadzą schody – po 10 stopni każde półpiętro.
Nie istnieją przeciwwskazania do wstępu na teren szkoły z psem asystującym. Wejście osoby z psem asystującym jest jednak możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Warunkiem wejścia jest trzymanie psa na uprzęży, blisko nogi osoby, która przyszła z psem. Przed wejściem trzeba okazać dokument o posiadaniu psa asystującego oraz dokumenty potwierdzające badania weterynaryjne zwierzęcia.
Możliwość wejścia na teren placówki nie zwalnia osoby z odpowiedzialności za dokonane czyny psa.