Przejdź do treści Przejdź do konspektu
Zapisano

Wypełnij quiz: Dostępne pliki tekstowe - elementy obowiązkowe i dobre praktyki

W podsumowaniu quizu zobaczysz Twój wynik, Twoje odpowiedzi, prawidłowe odpowiedzi oraz uzasadnienie dla prawidłowych odpowiedzi.
Zapraszamy :)

Lista pytań

Pytanie #1

Masz za zadanie umieszczenie na stronie internetowej dokumentu z regulaminem konkursu. Jakiego formatu cyfrowego nie możesz do tego użyć?

Pytanie #2

Tworząc dokument tekstowy sięgasz pewnie do listy wyboru czcionek. Od ich liczby może rozboleć głowa. Jednak której używanie jest obowiązkowe z punktu widzenia ustawy o dostępności cyfrowej?

Pytanie #3

W dokumencie musisz wstawić informację o zbiorach buraka cukrowego w ciągu ostatniej dekady. Trzeba wstawić tabelę i zaczynasz się zastanawiać, jak to zrobić najbardziej dostępnie. Jaką metodę należy wybrać?

Pytanie #4

Oprócz tabeli musisz wstawić jeszcze kilka mapek ilustrujących wielkości upraw buraka w regionie. Dane są także w tabelach, ale wizualnie lepiej widać trendy. Tylko co zrobić, aby zapewnić ich dostępność?

Pytanie #5

Z różnych szkoleń i materiałów wiesz, że bardziej dostępny jest tekst wyrównany do lewej strony, w którym wyłączono dzielenie wyrazów. Jednak taki dokument ma poszarpaną prawą krawędź, co bardzo irytuje szefa. Czy to jest obowiązek, czyy dobra praktyka?

Pytanie #6

Długi tekst jest trudny do czytania ciurkiem. Czytanie ułatwiają śródtytuły, dzielące tekst na mniejsze porcje. Co ile akapitów trzeba wstawiać taki śródtytuł?

Pytanie #7

Takie śródtytuły faktycznie pomagają w czytaniu. Pozwalają łatwiej odnajdować się w treści. Tylko jak je oznaczać w edytorze, żeby zapewnić im dostępność cyfrową?

Pytanie #8

Obecnie edytory tekstu dają ogromne możliwości urozmaicenia wyglądu dokumentów. Nie są to strony internetowe, ale czy dotyczy ich wymóg odpowiedniego kontrastu pomiędzy tłem i tekstem?

Pytanie #9

Sporą dozę niepewności wzbudza stosowanie odpowiednich wielkości czcionek w dokumencie elektronicznym. Z różnych źródeł słychać, że ten rozmiar powinien wynosić przynajmniej 11 punktów, 12 punktów, 14 punktów, a nawet 18 punktów. A co na to standard WCAG i ustawa o dostępności cyfrowej?

Pytanie #10

Już wiesz, jak formatować dokument, jak używać edytora, a co z samym językiem dokumentów? Na pewno znasz pojęcie prostego języka, dzięki któremu można pisać teksty i mówić dla szerszego grona odbiorców. Prosty język jest wdrażany w wielu urzędach. Czy jego stosowanie jest obowiązkowe?