Przejdź do treści Przejdź do konspektu
Zapisano

Wypełnij quiz: Alfabet Braille'a

W podsumowaniu quizu zobaczysz Twój wynik, Twoje odpowiedzi, prawidłowe odpowiedzi oraz uzasadnienie dla prawidłowych odpowiedzi.
Zapraszamy :)

Lista pytań

Pytanie #1

Wydawać się może, że jest od zawsze. Jednak kiedyś nie było alfabetu Braille'a, zaś inne systemu były bardzo niewygodne. Kiedy powstał system Braille’a?

Pytanie #2

Pojedynczy znak w systemie Braille’a to prostokąt składający się z 2 kolumn i 3 wierszy. W każdym z 6 pól może znajdować się wypukły punkt lub puste miejsce. Ile znaków można w ten sposób zakodować?

Pytanie #3

System Braille’a służy do zapisywania tekstu. Istnieją także sposoby zapisu innych rodzajów informacji. Dla jakiego rodzaju informacji nie stworzono odpowiedniej notacji?

Pytanie #4

Alfabet Braille’a umieszczany jest na różnych produktach będących w powszechnym użytku. Jednak jest kategoria produktów, na których umieszczenie Braille’a jest obowiązkowe. Które to są produkty?

Pytanie #5

Alfabet Braille’a jest opisany przez kilka standardów. Który jest stosowany na produktach z poprzedniego pytania?

Pytanie #6

Alfabet Braille’a można stosować w językach opartych o alfabet łaciński. Są także implementacje dla innych alfabetów. Zaznacz te alfabety, dla których istnieje zapis w systemie Braille’a.

Pytanie #7

Który ze sposobów formatowania tekstu jest stosowany w tekstach przygotowanych w alfabecie Braille’a?

Pytanie #8

A czy wiesz, czym jest język Braille’a?

Pytanie #9

Alfabet Braille’a jest odczytywany dotykiem. Oznacza to, że po pewnym czasie może ulec wytarciu. Jak można zabezpieczyć przed takim zużyciem tabliczkę na drzwiach?

Pytanie #10

Istnieje coś takiego jak „skróty Braille’owskie”, po angielsku „contracted Braille”. Czy wiesz, czym one są?